Část majitelů polské uhelné společnosti Bogdanka považuje nabídku od těžařské firmy New World Resources, kterou spoluvlastní finančník Zdeněk Bakala, za nízkou. New World Resources (NWR) nabízí za jednu akcii 100,75 zlotého (627 korun), což považují zástupci polských penzijních fondů, kteří jsou největší akcionáři Bogdanky, za nízkou cenu.
Zástupce jednoho z fondů uvedl pro list Rzeczpospolita, že 100,75 zlotého za akcii není příliš vysoká cena."(Bogdanka) je nejlepší polský důl a její potenciál hodnotíme velmi dobře," uvedl představitel jistého akcionáře Bogdanky. Jiný k tomu dodal, že penzijní fondy nemají ve svém portfoliu žádnou tak dobrou firmu, jako je uhelná společnost z východu Polska. "Nezdá se mi, že při takové ceně by nabídka mohla skončit úspěchem," prohlásil nejmenovaný představitel dalšího z penzijních fondů.
Ani polské analytiky nabídka Bakalovy NWR neoslnila. "Dlouhodobí investoři mohli počítat s cenou o 20 až 30 procent vyšší. Myslím, že Bogdanka by samostatně během dvou tří let mohla dosáhnout ceny na úrovni 120 až 130 zlotých za akcii," řekl v dnešním vydání Dziennik-Gazeta Prawna Michal Marczak, analytik z BRE Bank. "Cena je moc nízká, (13procentní) prémie symbolická," tvrdí v dnešním Pulsu Biznesu analytik makléřské společnosti Beskidzki DM Krzysztof Zarychta.
Právě postoj penzijních fondů přitom rozhodne o osudu nabídky NWR. Ti jsou totiž největšími akcionáři Bogdanky. Čtrnáct penzijních fondů působících na polském trhu letos v březnu koupilo od polské vlády 47 procent akcií uhelné společnosti za celkem 1,1 miliardy zlotých. Největší podíl má fond OFE Aviva BZ WBK, kterému patří 14,74 procenta akcií, dalším významným akcionářem je fond patřící polské pojišťovně PZU a společnosti ING. Polský stát vlastní necelých pět procent akcií Bogdanky.
NWR koupi Bogdanky podmínila tím, že získá v tendru nejméně 75 procent akcií společnosti. Nabídka NWR nicméně pomohla akciím uhelné společnosti. Akcie Bogdanky se dnes po otevření varšavské burzy obchodovaly za rekordní cenu 105 zlotých.
Společnost Bogdanka za letošní první pololetí prodala 2,73 milionu tun uhlí, což je oproti stejnému období loni nárůst o sedmnáct procent. Od ledna do konce června vykázala čistý zisk 106,9 milionu zlotých, o 28 procent více než v prvním pololetí loňského roku. Do roku 2014 chce těžbu zvýšit na 11 milionů tun uhlí ročně.
Spojením NWR a Bogdanky by vznikl regionální lídr s mohutnými zásobami, produktovou i geografickou diverzitou a silnou regionální identitou, uvádí úterní zpráva NWR. Celková roční těžba uhlí spojené společnosti by dosáhla během několika let díky expanzi Bogdanky 25 milionů tun.
Bogdanka, která je kotovaná na Varšavské burze cenných papírů, je jednou z největších černouhelných těžebních společností v Polsku a jedním z hlavních hráčů na polském trhu s energetickým uhlím.
NWR se již v minulosti snažila koupit například polský důl Morcinek, ale neúspěšně. Zatím se uchází o problematickou těžbu uhlí v Debiensku.