Tržby v maloobchodě bez aut se v červnu v Česku po očištění meziročně snížily o dvě procenta, meziměsíčně stouply o 0,2 procenta. Z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplynulo, že lidé méně utráceli za pohonné hmoty a potraviny, naopak se dařilo prodeji nepotravinářského zboží a přes internet. Podle vyjádření analytiků maloobchod směřuje po loňském růstu k celoročnímu poklesu. Samotná červnová čísla přitom zaostala za jejich odhady. Soudí, že je na trhu cítit spotřebitelská nejistota.
Bez očištění o kalendářní vlivy červnové tržby českých obchodníků meziročně stagnovaly. Evropský statistický úřad Eurostat ve středu oznámil, že v eurozóně a celé Evropské unii se maloobchodní tržby v červnu zvýšily a jejich objem se vrátil na únorovou úroveň před zavedením omezení proti šíření koronaviru. K růstu přispěly zejména vyšší výdaje za oblečení a pohonné hmoty.
V Česku se v meziměsíčním srovnání podle analytiků nicméně ukazuje, že se útraty domácností postupně zotavují, i když pomaleji, než trh předpokládal. "Nejistota z dalšího vývoje ekonomiky, pokrácené mzdy a hrozba nezaměstnanosti jsou hlavními brzdami pro výraznější růst nákupů, tedy i pro spotřebu, která byla jedním z hlavních motorů české ekonomiky," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Odborníci jsou mírně optimističtí
Také podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče čísla za květen a červen naznačila, že se tuzemský maloobchod postupně "zvedá z popela". "Za letošní první pololetí hlásí maloobchod kumulativní pokles tržeb o 1,3 procenta a data za samotný červen naznačují, že celkový pokles tržeb za letošní rok může být o něco mírnější," doplnil.
Přesto i revize květnového výsledku maloobchodu ze strany ČSÚ analytika zklamala. "Z -0,7 procenta byl snížen bez prodeje aut na -1,9 procenta. Výsledek je pro trh i pro nás zklamáním, když se očekával výraznější vliv odložených nákupů po období karantény," uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.
Podle ČSÚ v červnu zaznamenal nejvýraznější meziroční nárůst tržeb prodej přes internet a zásilkovou službu, činil téměř 28 procent. Prodej paliv se snížil o 8,4 procenta a potravin o 3,3 procenta, což ale kompenzoval nárůst prodeje nepotravinářského zboží o 4,7 procenta.
Tržby za prodej a opravy motorových vozidel očištěné o kalendářní vlivy byly proti loňskému červnu o 17,3 procenta nižší, meziměsíčně stouply o 8,7 procenta.