Maloobchodní tržby zpomalily meziroční růst na 2,7 procenta

Ekonomika
9. 7. 2019 10:32
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Květnové maloobchodní tržby v Česku svým slabým růstem analytiky zklamaly. Češi v obchodech utráceli mnohem méně, než se očekávalo. Za zpomalením podle některých ekonomů, může stát i chladnější počasí v květnu a menší chuť zákazníků utrácet v porovnání s dubnovými velikonočními svátky. Obecně analytici očekávají, že tržby letos ve srovnání s minulým rokem mírně zpomalí. Pokračujícím trendem je odklon zákazníků od kamenných obchodů k virtuálním.

Slabý růst maloobchodních tržeb může podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura znamenat projevující se pokles spotřebitelské důvěry. "Narušují (ji) především obavy z vývoje v zahraničí, kde vnímají rizika spojená mimo jiné s obchodními válkami," uvedl. I když obavy mohou vést spotřebitele k vyšší opatrnosti, rostoucí mzdy a extrémně nízká nezaměstnanost zůstávají velkým stimulem spotřeby, který letos bude dále motorem ekonomického růstu, dodal.

Vedoucí ekonom Deloitte David Marek upozornil, že obrat v obchodech se meziročně zvýšil pouze o 2,7 procenta, což představuje nejpomalejší růst za poslední dva roky. "Na růst tržeb si nemohou stěžovat obchody s počítači a mobilními telefony, kde se obrat meziročně zvýšil o 8,6 procenta. Ovšem i zde je patrné zpomalení růstu, neboť zde se růst tržeb většinou měří dvojcifernými čísly," řekl. Tržby klesly obchodům s oblečením a obuví, naopak podle něj solidně rostly lékárnám, drogeriím a prodejnám se sportovním vybavením.

Podle hlavního ekonoma pro ČR v ING Bank Jakuba Seidlera ovlivnilo zpomalení tržeb počasí v květnu, který byl deštivější a chladnější než loni. To mohlo podle Seidlera odsunout nákupy letního sortimentu zboží. Vliv mohla mít i určitá korekce po velikonoční potravinové nákupní horečce, míní.

V nečekaně slabé dynamice tržeb se podle hlavního ekonoma CzechFund Lukáše Kovandy zrcadlí nasycenost trhu v některých segmentech, zejména v motoristickém. Dále pak stoupající inflace a stupňující se obavy spotřebitelů z ekonomické budoucnosti a jejich vlastní finanční situace. Z nepříznivého květnového výsledku se ale nedá podle něj zatím usuzovat trvalé zhoršení.

Spotřebitelé podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky mají i nadále dost peněz na utrácení. Očekávané zpomalení ekonomiky podle něj nicméně způsobí, že i mzdová dynamika bude postupně slábnout.

Ekonomka Monika Junicke z Komerční banky uvedla, že po úspěšném prvním čtvrtletí zůstala spotřeba domácností hlavním tahounem ekonomického růstu s velkou pravděpodobností i ve druhém čtvrtletí. "Avšak i maloobchodní prodejci letos pocítí zpomalení ekonomiky. Očekáváme, že dynamika maloobchodních tržeb v průměru zpomalí na 3,5 procenta z loňských 4,8 procenta," komentovala. Hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč dodal, že i tak platí konstatování, že by spotřeba domácností měla zůstat jedním z hlavních pilířů růstu HDP České republiky.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/vjkombajn

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ