Jde o peníze
Měnové války. Koruna v zajetí vysoké hry
18.01.2015 17:00 Původní zpráva
Koruna se stala obětí měnových válek. I když přímo o ni nikdo neválčil, doplatila na souboj mezi Evropou a USA i na Putinovo ego. Kurs vůči dolaru se propadl tak výrazně, že koruna byla dokonce horší než ruský rubl.
Bylo to neslavné vítězství. Koruna v polovině minulého týdne ztrácela vůči dolaru nejvíce na světě. Slova dvou mocných mužů Česka - šéfa centrální banky Miroslava Singera a prezidenta Miloše Zemana - sice propad zastavila. S kursem koruny vůči dolaru i euru ale dokázala pohnout sotva o pár desetníků.
Česká měna přitom rozhodně není tím, o co se na světovém kolbišti hraje. Zhoršení kursu v řádech korun mají na svědomí kroky spekulantů a centrálních bankéřů v zahraničí. A těm je úplně jedno, co se děje s korunou, jelikož o ní prostě nepřemýšlejí. Řeší, jak uspět v měnových válkách, které spolu rozehrály ekonomické velmoci - USA, Evropa, Japonsko či Švýcarsko.
Česká koruna se soubojů účastní jen tak "mimochodem". Je spojená s eurem, podobně jako blecha s psím kožichem. Zatímco k euru tak koruna od začátku loňského roku ztratila necelá dvě procenta, k dolaru je to zhruba dvacet procent. V lednu 2014 stačilo ve směnárně k nákupu sta dolarů vytáhnout dvě tisícovky, teď je třeba navíc přihodit ještě dvě dvoustovky. Ale podobně jsou na tom třeba Němci, když si chtějí vyrazit na nákupy do New Yorku. Za dolary si také připlatí o pětinu víc ve srovnání se situací před rokem.
* Kde se hraje o kurs koruny?
* Proč teď stojí dolar nejvíc za posledních devět let?
* Ubránila by se koruna nájezdům spekulantů?
* A proč nemusí být výhodné držet pevný kurs?
Více se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 19. ledna 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.