Aleši Michlovi nedošel dech ani při běhání, takže jsme spolu mohli probrat problémy naší ekonomiky, výhody oslabení kursu koruny a jeho spolupráci s Andrejem Babišem. "Musí se začít šetřit na ministerstvech, je potřeba elektronizovat státní správu a taky sem chci dotáhnout Teslu," popisoval mi svoje vize portfoliový stratég Raiffeisenbank a poradce budoucího ministra financí.
Musel jsem na běžeckém okruhu vypadat poněkud vyšinutě nebo nemocně. Jen si to představte: na první pohled obyčejný běžec, jedna ruka předpisově kmitá podle trupu, ale druhá zůstává vytrčená do prostoru. I takhle může vypadat příprava na rozhovor s ekonomickým esem. Když jsem si totiž s Alešem Michlem domlouval rozhovor, přemlouval mě, ať zkusíme něco netradičního. "Třeba rozhovor při běhání," vypadlo z něj po chvilce přemýšlení.
V duchu jsem si klepal na čelo, ale nakonec jsme se domluvili. Kvůli hektickému závěru loňského roku, kdy Michl kromě působení v Radě ekonomických poradců (kterou sestavil Andrej Babiš po vzoru NERV) cestoval s exportéry do Brazílie, to ovšem zabralo týdny. "Podařilo se vyjednat, že se nebudou zvyšovat daně. To by mohla být alespoň polehčující okolnost," říkal mi s úsměvem, když jsme se první letošní pátek konečně sešli na Dvořákově nábřeží před Právnickou fakultou UK.
I když jsme vyrazili v mírném tempu, naše pohyby kvůli namrzlému nábřeží u Vltavy chvílemi připomínaly spíš rychlobruslařku Sáblíkovou než odolné běžecké vytrvalce z Afriky. Mluvili jsme o receptech, jak nastartovat stagnující ekonomiku, o měnové intervenci České národní banky nebo o tom, jakým způsobem ušetřit na provozních nákladech ministerstev, aby stát nemusel zbytečně zvyšovat daně. Pětačtyřicet minut běhu nakonec uteklo překvapivě a zpětně si říkám, že běžecký rozhovor vlastně není vůbec špatný nápad. Zpovídaná osoba musí jít přímo k věci, na zbytečné řeči kolem totiž nezbývá čas ani dech. Jen ta ruka s diktafonem nešla ještě pár dní připažit.
Jaká bude česká ekonomika v roce 2014?
Věřím, že firmám se bude dařit líp. Problém je ale ve státní správě. Tam se to jen tak nezlepší. Takže si myslím, že letos bude naše ekonomika stagnovat, případně může dojít k malému růstu.
Takže optimistické výhledy nejsou příliš na místě?
Jmenujte mi sektor, který bude hromadně nabírat lidi. Dokud tady nebudou firmy, které si mohou dovolit hromadné nabírání zaměstnanců, tak se nic zásadního nezmění. To je znak, že ekonomika startuje.
Co s tím?
Noví politici by měli zvednout zadek a zajet do Kalifornie do Tesly. Tahle firma má skvělou budoucnost. Teď plánují novou továrnu na elektromobily v Evropě. Nevidím důvod, proč bychom se neměli snažit o to, aby ji Elon Musk postavil u nás.
Aby to nedopadlo jako s Amazonem. Ten taky ohlásil, že u nás otevře obří distribuční centra, a pak se to všechno začalo komplikovat…
To máte pravdu. Tohle je vážně něco neuvěřitelného. Oni tu chtějí investovat stovky milionů eur a vytvořit několik tisíc pracovních míst, a my se začneme cukat. Amazon si vážně nesmíme nechat uniknout.
Pokračování rozhovoru, který vznikl ve spolupráci s www.finmag,cz, a jehož autorem je Ondřej Tůma, čtěte ZDE.