Lidé, kteří dostávají od svých zaměstnavatelů pouze minimální mzdu, by v České republice zaplnili větší krajské město. Podle údajů Informačního systému o průměrném výdělku, provozovaném ministerstvem práce a sociálních věcí, jich je 91,1 tisíce. To jsou asi tři procenta všech zaměstnanců. Vyplývá to ze studie uveřejněné v aktuálním čísle časopisu Statistika & MY.
Minimální mzda je zákonem stanovená částka, kterou musejí zaměstnavatelé svým zaměstnancům vyplácet při plném pracovním úvazku. Její základní sazba je buď osm tisíc hrubého měsíčně, nebo 48,10 koruny za hodinu.
Minimální mzda se podle analýzy většinou týká lidí pracujících v soukromých firmách. "Ve státní a veřejné sféře jsou totiž zaměstnanci chráněni nejenom zaručenou mzdou, ale i systémem platových tarifů," konstatuje autorka analýzy Kateřina Duspivová ze společnosti Trexima.
Z dat podle ní dále vyplývá, že minimální mzdu pobírá nejčastěji žena středního věku se středním vzděláním bez maturity zaměstnaná jako uklízečka. U mužů to je člověk mladšího věku se středním vzděláním bez maturity, který pracuje jako pomocný pracovník ve výrobě. "Na úrovni minimální mzdy jsou tedy nejčastěji odměňováni zaměstnanci, jejichž pracovní náplň spočívá v provádění jednodušších rutinních úkonů," dodala Duspivová.
Dvacet lidí na jedno místo
Mnohým lidem přitom nezbývá nic jiného než na minimální mzdu kývnout. "Dlouho jsem hledala práci, ale na každé místo tu u nás čeká snad dvacet lidí. Navíc jsem po škole neměla praxi," říká Pavlína z Chomutovska.
Analýza se zaměřila na rok 2011, kdy zaměstnanec odměňovaný hodinovou minimální mzdou mohl mít v některých měsících na výplatní pásce téměř 8800 korun. Proto byli při sledování počtu zaměstnanců s minimální mzdou bráni v potaz i lidé, kteří brali až tuto částku.
Minimální mzda se v České republice naposledy zvyšovala v roce 2007. O jejím dalším navýšení se loni dohodli zástupci vlády se zaměstnavateli a odbory, nakonec však od toho Nečasův kabinet na svém zasedání ustoupil. Důvodem prý je současná ekonomická situace. Podle dat evropské statistické agentury Eurostat je v ČR šestá nejnižší mzda v Evropské unii. Nižší je pouze v Rumunsku, Bulharsku a v pobaltských státech.