Minus čtvrt bilionu. Tesco zažilo nejhorší rok ve své historii

Ekonomika
22. 4. 2015 09:13
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Britská maloobchodní společnost Tesco vykázala v loňském fiskálním roce ztrátu před zdaněním 6,4 miliardy liber (243,8 miliardy Kč), což je nejhorší výsledek v 96leté historii firmy. Důvodem byly odpisy hodnoty realit, oznámila společnost, která podniká i v České republice. V předchozím fiskálním roce firma hospodařila se ziskem před zdaněním 2,26 miliardy GBP.

Tesco loni poškodil účetní skandál a její tržby klesají kvůli tlaku diskontních řetězců a cenové válce na britském trhu. Tesco proto muselo snížit účetní hodnotu svých obchodů o 4,7 miliardy liber.

Obchodní zisk se za rok do konce února snížil na 1,4 miliardy liber z 3,3 miliardy liber o rok dříve. Zisk klesl již třetí rok za sebou. Situace zůstává obtížná i v zahraničí. V Asii obchodní zisk firmy klesl o 15,3 procenta a v Evropě o 31,1 procenta.

Tržby skupiny, včetně prodeje pohonných hmot a daně z přidané hodnoty, se snížily o tři procenta na 69,65 miliardy GBP a bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů klesly o 1,3 procenta. Bez zahrnutí prodeje pohonných hmot byly tržby nižší o 3,2 procenta.

V České republice celkové tržby firmy bez DPH činily 40,8 miliardy Kč. Firma uvedla, že včetně DPH, při konstantních směnných kurzech a při srovnatelném základě, tedy v obchodech otevřených nejméně rok, se tržby zvýšily o 1,2 procenta. Bez tržeb čerpacích stanic vzrostly o 3,2 procenta.

Slovenský list Sme minulý měsíc uvedl, že Tesco v rámci svého ozdravného plánuje odchod z některých zemí střední Evropy, včetně ČR a Slovenska. V dnešním prohlášení Tesco uvedlo, že minulý měsíc začalo zvažovat výraznou restrukturalizaci řízení operací v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Firma by chtěla sloučit vedení těchto operací pod jeden řídící tým. To by mohlo výrazně snížit provozní náklady a náklady na nákupy.

Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Od roku 1996 působí rovněž na českém trhu. V současnosti má v ČR více než dvě stovky obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která čítá více než stovku obchodů.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ