Developerské společnosti se snaží prodat rezidenční projekty s desítkami bytů. Banky jim totiž neposkytnou další úvěry a na trhu je po nových bytech slabá poptávka.
Trh s byty dostal další podnět, který tlačí ceny dolů. Developeři se totiž snaží prodat neperspektivní projekty, které nemohou rozprodat, a nemají tak na jejich splácení. "Za poslední týden jsou to tři projekty, které posuzujeme," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Libor Nevšímal, obchodní ředitel dražební společnosti Naxos.
Jde přitom i o velké bytové komplexy, z nichž jeden podle Nevšímala má rozlohu 120 až 150 tisíc metrů čtverečních. Hlavním důvodem, proč se developeři projektů zbavují, je neochota bank poskytovat další úvěry a také to, že byty se nemají šanci prodat.
Jedná se hlavně o projekty, které se začaly stavět v době boomu v roce 2006 a 2007 za přemrštěné ceny a v nedostatečné kvalitě s vidinou rychlého prodeje. "Skoro ve všech případech prodávají české společnosti, přičemž to nejsou jen stavební firmy, ale i investiční fondy," dodává Nevšímal. Podle něho projekty odepisují i silné firmy, které z několika projektů dávají přednost těm perspektivnějším.
V Praze, která je pro český rezidenční trh reprezentativní, se za loňský rok prodalo 1949 nových bytů (počítány jsou jen projekty s padesáti i více byty). Podle údajů developerské společnosti Ekospol je přitom v Praze dokončeno a neprodáno 2300 bytů. Trh se totiž od roku 2007 "smrskl" na polovinu.
Éra zombie projektů
Kvůli nízké poptávce po bytech a nechuti bank prodlužovat developerům stávající úvěry začne v Česku přibývat i nedostavěných, "zombie" projektů. "Myslím, že to nastane, protože banky přestanou úvěrovat," říká předseda představenstva a generální ředitel developera Ekospol Evžen Korec. Stop stav neperspektivním projektům už minulý týden vyhlásila Česká spořitelna, která patří mezi největší poskytovatele financování. Banka nebude dál financovat až pětinu problémových developerských projektů. Podobně podle Nevšímala postupují i Komerční banka, UniCredit Bank či Raiffeisenbank.
Podobná situace už nastala například ve Španělsku, kde majitelé bytů v nedostavěných domech developery zažalovali o 28,2 milionu eur, což je téměř sedm set milionů korun. Domy, v nichž si koupili byt, totiž zůstaly nedostavěné a často jim do bytu například zatéká. Po celém Španělsku stojí podle deníku The Wall Street Journal nedokončených, neprodaných bytů, o které není zájem, zhruba 1,5 milionu. Tato nedokončená torza nyní zlověstně ukazují budoucí vyhlídky španělské ekonomiky.