Návrh na konkurz v Česku letos dostalo již 3910 podniků

Ekonomika
2. 11. 2010 07:27
Počet konkurzů na tuzemské podniky mírně poklesl.
Počet konkurzů na tuzemské podniky mírně poklesl.

Návrh na konkurz v Česku letos za tři čtvrtletí dostalo 3910 podniků, zatímco ve stejném období loni to bylo 3944 společností. V roce 2008 to ale bylo jen 2321 podniků. Počet firem navržených ve třetím čtvrtletí do insolvence potvrdil mírně sestupný trend započatý na začátku roku. Vyplývá to ze statistiky společnosti Coface Czech, která monitoruje solventnost podnikatelských subjektů na českém trhu.

"Žádné ze tří čtvrtletí roku 2010 nemělo tak vysoký počet návrhů na konkurzy českých podniků jako kterýkoliv z posledních třech kvartálů roku 2009," uvedl ředitel Coface Czech Radek Laštovička. Měsíční počet 523 zahájených insolvenčních řízení podniků z června 2009 už podle něj pravděpodobně nebude v příštích měsících překonán.

Překvapivým zjištěním regionální analýzy insolvencí podniků byl nerovnoměrný vývoj v jednotlivých krajích. Zatímco ve Zlínském kraji za tři čtvrtletí 2010 klesl jejich počet meziročně o téměř 30 procent, v Karlovarském kraji nové podnikové insolvence narostly o 50 procent. Mezi kraje s výrazným poklesem insolvencí se zařadily i Ústecký kraj a Praha.
Naopak vysoké nárůsty insolvencí podniků jsou vedle Karlovarského i v Olomouckém a Plzeňském kraji.

Nejhůř dopadla výroba a distribuce pohonných hmot

Z odvětvového hlediska je na tom nejhůře co do míry insolvence (počet návrhů na konkurz k počtu registrovaných subjektů) výroba a distribuce pohonných hmot, kde byl letos insolvenční návrh podán na přibližně každý sedmdesátý podnik.

Mezi odvětví, ve kterých insolvence zasáhne v tomto roce více jak každou stou firmu, přibudou zřejmě ještě nábytkářství, textil a zpracování plastů. Naopak mezi nejstabilnější odvětví patří finanční
služby, kde insolvence dosahuje ročně méně než jedna firma z tisíce.

Strojírenství nabírá dech

Významnou pozitivní zprávou pro českou ekonomiku je letošní 30procentní pokles insolvencí ve strojírenství. Snižují se i insolvence v chemickém průmyslu. Naopak nepříznivá je dynamika vývoje v nábytkářském průmyslu a podle očekávání roste insolvence ve stavebnictví a v dopravě.

"Přestože celkově insolvence podniků pomalu klesají, v odvětvích nábytku a pohonných hmot jsme svědky nepříznivé kombinace vysoké míry insolvencí spolu s dalším nárůstem nových insolvencí," uzavřel Laštovička.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ