Nejdražší nové byty ve střední Evropě jsou v Praze

Ekonomika
24. 5. 2012 11:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ceny nových bytů v Praze jsou srovnatelné s Berlínem, a jsou tak nejvyšší ve střední Evropě. Tuzemské hlavní město je zároveň jedním z mála evropských měst, kde ceny nového bydlení překračují průměr dané země více než dvojnásobně. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků studie společnosti Deloitte, která zkoumala ceny bydlení ve dvanácti zemích Evropy.

Za metr čtvereční nového bytu v české metropoli se loni podle Deloitte platilo v průměru 2500 eur, tedy asi 64 tisíc korun. Nejdražší ze zkoumaných měst byla v roce 2011 Paříž, srovnatelná plocha nového bytu tam stála průměrných 8000 eur, což je zhruba 204 tisíc korun. Nejlevněji bylo naopak v Budapešti, kde stál minulý rok metr čtvereční bytu 940 eur, tedy přibližně 24 tisíc korun.

Na pořízení bytu vydělává Čech s průměrným příjmem obdobně dlouho jako ve Velké Británii nebo Nizozemsku, potřebuje k němu asi sedm hrubých ročních platů. V Dánsku na koupi bydlení stačí lidem 2,4násobek průměrného ročního hrubého příjmu, ve Francii je již nutné disponovat 9,1násobkem.

Další čtení

Vývoz známého italského sýra Grana Padano byl loni rekordní

Ekonomika
18. 4. 2025
Ilustrační foto

IDC: Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles

Ekonomika
18. 4. 2025

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ