Zapomeňte na levné nákupy v amerických či britských internetových obchodech. Trendem poslední doby jsou nákupy v čínských e-shopech. Zboží tam vyjde v mnoha případech levněji než kdekoliv jinde.
Čechy na nákupech na čínských serverech láká především cena. "Některé věci se tam dají sehnat i dvakrát levněji než tady v Česku, například obal na Kindle," řekl Josef Gajdoš z Prahy, který si zboží objednává průběžně už dva roky.
"Některé drobné věci, jako krytky objektivu a podobně vycházejí na zlomek ceny, a to včetně poštovného," potvrzuje další kupující Karel Johánek. Řádově je podle něj toto zboží za 10 až 15 procent ceny u nás. Například webkamera Hyundai Swivel USB tak lze zakoupit na čínských obchodech za 323 Kč, zatímco v České republice vyjde na 732 Kč. Levněji se dá koupit také kosmetika. Čtyři kusy náhradní hlavice Gillette Mach3 se dá z Číny objednat za 167,2 korun, na českém eshopu stojí 229 korun.
O stoupajícím počtu Čechů, kteří si objednávají zboží přes čínské e-shopy, vypovídají například údaje České pošty. "Že v oblasti internetového obchodu bude převažovat Jihovýchodní Asie lze usoudit z objemu doporučených zásilek," řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová. Z Číny a Hongkongu bylo podle ní za loňský rok dopraveno do ČR cca 314 tisíc rekomand, které měly v drtivé většině charakter balíčku. EMS zásilek a klasických balíků bylo přes 44,5 tisíce. Oproti tomu balíků a EMS zásilek z USA loni přišlo 105 tisíc, doporučených zásilek pak pouze deset tisíc. Nárůst zásilek z Číny pošta zaznamenala i letos, a to zhruba o 15 procent.
Statisíce zásilek z Číny a Hongkongu
Objednávat zboží lze přímo v e-shopech, platba probíhá například přes PayPal. Weby bývají v angličtině a některé obsahují i hodnocení zboží uživateli. Mnohé weby přitom nabízejí dopravu zboží do České republiky zdarma. "Kvalita zboží ovšem bývá různá," varuje Johánek.
Mezi zbožím dováženým z Číny přitom podle statistik Generálního ředitelství cel mobilní telefony či přenosná zařízení pro automatické zpracování dat, tedy například tablety. Mobilních telefonů se přitom loni dovezlo téměř devatenáctkrát více než v roce 2010. Nárůst je podle průběžných čísel znát i v letošním roce. A to i přesto, že se v dubnu loňského roku výrazně snížil limit pro dovoz zboží. Zatímco do té doby byly od placení daně z přidané hodnoty osvobozeny zásilky do hodnoty 150 eur, nyní se to týká balíčků do hodnoty 22 eur.
Boom končí?
Podle Jana Vetyška z Asociace pro elektronickou komerci však zlaté časy pro čínské obchody pravděpodobně končí. "Nakupování z Číny zažilo největší boom pravděpodobně minulý rok. Čínské obchody získávaly nové zákazníky především na dopravu zdarma i u malých položek, na kterých si zákazníci testovali jejich spolehlivost," řekl Vetyška.
Podle některých signálů však soudí, že toto "lapání ptáčka" u některých obchodů skončilo. "Tato situace se odráží na skutečnosti, že především u menších zásilek nejsou čínské obchody spolehlivé a zákazníci čekají týdny na své zboží, často i marně," dodal Vetyška. Své o tom vědí i někteří zákazníci. I podle nich dochází v poslední době ke zpoždění dodávek.
Jak se dá ušetřit v čínských obchodech |
LED žárovka 4W
|