Nelegální software si pořizuje podle průzkumu Business Software Alliance 47 procent Čechů, přestože většina považuje porušování autorského zákona za trestuhodné. "Paradoxem je, že stejní lidé na straně druhé vyjadřují podporu principům ochrany duševního vlastnictví," komentuje rozpačitý výsledek analýzy mluvčí protipirátské aliance BSA Jan Hlaváč.
V českých domácnostech je v počítačích nainstalováno 36 procent nelegálního softwaru. Lidé vidí v licencovaných softwarech řadu výhod, hlavně přístup k technické podpoře a ochranu před hackery a před viry. Na druhou stranu je většina přesvědčena o tom, že při stahování nelegálního softwaru jde o běžnou, navíc těžko postižitelnou věc.
Někteří uživatelé se drží hesla, že pokud za program zaplatili, musí být všechno v pořádku. Většina ignoruje omezení licence na určitý počet počítačů, celých 69 dotázaných si myslí, že nákup softwaru na on-line aukcích je bez problémů. "Výměnné sítě a aukce přetékají pirátským softwarem, který je navíc často zavirovaný či obsahuje škodlivé kódy, které ohrozí soukromí uživatelů. Výsledky výzkumu jen potvrzují, že je třeba se dále věnovat vzdělávání uživatelů," upozorňuje Jan Hlaváč.
Český pirátský průměr
Česká republika je podle průzkumu BSA přesně na světovém průměru, umístila se na 17. příčce ze 32 sledovaných zemí. Z regionu střední a východní Evropy, kde míra pirátství dosahuje 64 procent, se výrazně vymyká. Nejvyšší čísla vykazuje Čína (86 %), Nigérie (81 %) a Vietnam (76 %), nejméně se stahuje načerno v JAR (20 %), Německu (21 %) a ve Francii (26 %). Pirátství kvete hlavně v rozvojových zemích, u nás každoročně klesá zhruba o jedno procento už od roku 1994.
Hodnota ukradeného softwaru představuje 32 miliard korun v ČR, celosvětově potom dosahuje 59 miliard amerických dolarů. "Navzdory snižování pirátství se hodnota pirátského softwaru u nás meziročně zvýšila o téměř 400 milionů korun," říká Jan Hlaváč.