Němci zachraňují euro a klidní trhy, euro v reakci posiluje

Ekonomika
29. 9. 2011 15:10
Angela Merkelová si oddechla, její koalice protlačila zvýšení fondu.
Angela Merkelová si oddechla, její koalice protlačila zvýšení fondu.

Bundestag, dolní komora německého parlamentu, schválil v klíčovém hlasování rozšíření působnosti Evropského fondu finanční stability (EFSF). V reakci na tento krok posiluje euro k většině hlavních měn. Evropské akcie balancují mezi zisky a ztrátami, americké futures rostou a daří se i řeckým dluhopisům.

Pro hlasovalo 523 zákonodárců, proti jich bylo 85, a tři se hlasování nezúčastnili. Celkem 10 zákonodárců z CDU a koaliční FDP hlasovalo proti, po jednom se zdrželo. Souhlas zákonodárců znamená, že německé garance stoupnou z dosavadních 123 miliard eur na 211 miliard eur.

Podle průzkumu agentury Bloomberg i tak tři čtvrtiny investorů oslovených agenturou očekávají, že ekonomika eurozóny příští rok spadne do recese. Starosti okolo možného bankrotu Řecka stáhly akcie a komodity do největšího čtvrtletního propadu od roku 2009.

"Trhy jsou opatrně optimistické, ale problémy eura jsou daleko od vyřešení. Lidé si ale nacházejí zpátky cestu k riziku," tvrdí Marc Chandler, vedoucí měnových strategií v Brown Brothers Harriman z New Yorku.

Na výsledku německého hlasování by mohly vydělat především bankovní tituly, které v očekávání tohoto scénáře od začátku týdne rostou.

"Německá vyjádření o eurozóně začínají být trochu více pozitivní, což snižuje riziko chaotického rozpadu, říká Adrian Schmidt, měnový stratég z Lloyds Bank v Londýně. "To značí obrat v předsudcích proti euru," dodává s tím, že by euro na konci roku opět mohlo zamířit k hodnotám 1,4 vůči americkému dolaru.

Ze 17 členů eurozóny se již vedle Německa pro rozšíření efektivity vyslovilo deset zemí. Těmi jsou Belgie, Francie, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Španělsko, Slovinsko a jako poslední dalo zelenou zvýšení zdrojů fondu tuto středu také Finsko. Ještě dnes bude hlasovat také Estonsko, v pátek by se k této otázce mělo vyslovit i Rakousko. Na říjen si hlasování nechala skupina zemí zahrnující Kypr, Maltu, Nizozemí a Slovensko.

Eurozóna na červencovém mimořádném zasedání přijala soubor opatření, která by měla zabránit rozšíření dluhové krize. Mezi ně patřilo i zvýšení působnosti EFSF, který by měl nově nakupovat dluhopisy zemí v potížích na sekundárním trhu či poskytovat úvěrové linky. EFSF by měl ukončit svoji činnost v polovině roku 2013, kdy ho nahradí Evropský stabilizační mechanismus (ESM).

Autor: - hep -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ