Nezájem o zimní boty srazil Botas do ztráty 14 milionů

Ekonomika
17. 5. 2012 16:06
Petr Lajžner, předseda představenstva společnosti Botas.
Petr Lajžner, předseda představenstva společnosti Botas.

Výrobce legendárních "botasek", skutečský podnik Botas, loni opět hospodařil se ztrátou. Po prodělku 13,6 milionu korun v roce 2010 loni zvýšil ztrátu na částku mírně přesahující 14 milionů korun. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekl předseda představenstva společnosti Petr Lajžner.

Za opakovaným prodělkem podle Lajžnera stojí kombinace několika negativních okolností. "Prodej zimní produkce byl mizerný. Druhým důvodem je, že se nám nepodařilo obnovit export do Ruska," uvedl Lajžner s tím, že společnost loni vykázala tržby "zhruba na úrovni 50 milionů korun". Kvůli malému zájmu o své zboží musela společnost podle Lajžnera rovněž na neprodané zboží vytvořit opravnou položku ve výši čtyř milionů korun.

Ani výhled na letošní rok není podle Lajžnera nikterak příznivý. "Letos budeme mít určitou dobu odstávku a budeme prodávat jen ze zásob," říká. Společnost však chce prorazit jiným směrem, chce rozběhnout výrobu zdravotní obuvi.

Historie Botas se začala psát v roce 1949. Svého vrcholu dosáhly boty ze Skutče v roce 1984, v němž jich bylo podle statistik podniku vyrobeno 2,6 milionu párů. Největší část produkce tehdy mířila do Sovětského svazu, dále pak do dalších 35 zemí včetně USA nebo Kanady.

Další čtení

Promet na valné hromadě Tatry odmítl navýšení kapitálu pro miliardové investice

Ekonomika
18. 7. 2025

Český státní dluh v pololetí vzrostl o 139 mld. Kč na 3,504 bilionu Kč

Ekonomika
18. 7. 2025

Obchod mezi Čínou a Severní Koreou v pololetí vzrostl o 30 procent

Ekonomika
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ