Nezaměstnanost ochladila zájem firem o absolventy středních škol

Ekonomika
18. 2. 2013 07:30
Velký počet nezaměstnaných na trhu práce snížil zájem firem o absolventy středních škol (ilustrační foto).
Velký počet nezaměstnaných na trhu práce snížil zájem firem o absolventy středních škol (ilustrační foto).

Velký počet nezaměstnaných na trhu práce snížil zájem firem o absolventy středních škol, ale i zaměstnanců s praxí, ať již jde o středoškoláky nebo vysokoškoláky. Největší zájem je o středoškoláky se strojírenským vzděláním, vysokoškoláci jsou žádáni z oboru informačních technologií. Vyplývá to z analýzy databáze životopisů na pracovním portálu Profesia.cz. Podle odborníků nejhůře hledají práci absolventi humanitních oborů.

"Je pravdou, že absolventi mají na trhu méně příležitostí než před rokem, ve srovnání s předkrizovým obdobím nemluvě. V lednu 2013 bylo na Jobs.cz vystaveno 3175 pozic vhodných pro absolventy, o 11 procent méně než o rok dříve. V lednu 2008 byl počet pozic pro absolventy dvojnásobný," řekl analytik portálu Tomáš Dombrovský.

Mladí lidé nyní mají podle něj větší konkurenci z řad zkušenějších uchazečů o práci, kteří jsou při rostoucí nezaměstnanosti ochotni snížit své mzdové požadavky, což bývala výrazná konkurenční výhoda mladých. Někteří absolventi, častěji humanitních oborů či ekonomie, prý nyní proto v případě prvního zaměstnání musejí vzít zavděk i místy, jež by dříve obsadili lidé se středoškolským vzděláním (operátoři call center, obchodní zástupci).

"Zájem je nyní hlavně o absolventy technických oborů, především v IT a strojírenství. Zájem je o všechny úrovně technického vzdělání, jak vysokoškolské, středoškolské (průmyslové školy), tak i učňovské (nástrojáři, obráběči, svářeči, elektrikáři)," uvedl marketingový manažer společnosti Manpower Jiří Halbrštát. Dále je nedostatek lidí ve zdravotnictví a vzdělávání. Absolventů pedagogických fakult je dost, ale z ekonomických důvodů hledají uplatnění v soukromém sektoru, což je pro ně velmi komplikované. Absolventi humanitních oborů to mají dnes na trhu nejtěžší, dodal.

"Meziročně se průměrný zájem o čerstvé absolventy vysokých škol nezměnil, jejich životopis si v databázi prohlédne v průměru 11 společností," upozornila Kateřina Jaroňová z Profesia.cz. Zaměstnavatelé procházejí životopisy čerstvých absolventů vysokých škol především v oborech IT (15 procent společností), strojírenství (14,85 procent) a elektrotechnika a energetika (14,1 procenta), telekomunikace (6,9 procenta) a automobilový průmysl (6,8 procenta).

Z vysokoškoláků s praxí jsou podle Profesie nejatraktivnější opět lidé z IT (18,5 procenta), strojírenství (9,7 procenta), elektroniky a energetiky (8,7 procenta), automobilového průmyslu (sedm procent) a vrcholového managementu (5,2 procenta).

Personalisté hledají v databázi životopisu mezi čerstvými absolventy středních škol hlavně ve strojírenství, kde si jeden životopis prohlédne v průměru 7,2 procenta firem. Následují obory elektrotechnika a energetika (5,80 procenta), IT (5,3 procenta), automobilový průmysl (čtyři procenta) a výroba (2,7 procenta). Nejčastěji si společnosti v průměru prohlížejí životopisy středoškoláků s praxí u pracovníků IT.

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ