Nový hangár JOB AIR Technic úspěšně prošel kolaudací

Ekonomika
14. 10. 2019 11:03
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Letecké opravny JOB AIR Technic mohou začít využívat dílenské a administrativní zázemí nového hangáru, který na letišti v Ostravě-Mošnově postavily. Rozhodlo o tom úspěšné kolaudační řízení, které proběhlo ve čtvrtek 10. října.

Do konce listopadu by měla být dokončena stojánka, tedy manipulační prostor před hangárem, a následně bude možné zahájit samotnou údržbu letadel v nových prostorách. Hangár pojme dva letouny typu Airbus A320, případně Boeing 737. Celková investice do nového hangáru a technologií činila 380 milionů korun.

Do zázemí nového hangáru se přesune skladové hospodářství, kompozitní dílna včetně lakovny, v níž budou k dispozici dva nové lakovací boxy a sušicí pece. V nových prostorách též najde místo interiérová dílna, kde bude probíhat oprava čalounění sedaček, koberců, tapet, případně linolea z interiéru letounů. Do nového hangáru již byly přesunuty kompletní datové systémy společnosti a využívat se začne též nové zázemí pro zaměstnance i zákazníky, a to jak šatny, tak kanceláře.

"Nové dílenské a skladové zázemí nám uvolní ruce a budeme díky němu schopni realizovat řadu našich činností v prostorách zcela jiné úrovně, a to jak velikostí, tak kvalitou. Díky tomu můžeme například opustit provizorní lakovnu, již jsme si pronajímali v jiné části letiště. Nově bude také možné do interiérové dílny přemístit sedačky, které jsme dosud během oprav skladovali u letadel. Lakovna, opravna kompozitních, exteriérových i interiérových dílů bude v plném provozu od počátku listopadu," říká Aleš Kvídera, člen představenstva a CEO JOB AIR Technic.

Samotné kolaudaci předcházely předkolaudace z Úřadu civilního letectví, zkoušky hasicího systému a návštěva z Krajské hygienické stanice. Zejména zkoušky protipožárních opatření v hangáru, k nimž došlo 1. října, byly velmi náročné. V hangáru je celkem šest vodních děl s průtokem 6000 litrů za minutu. V rámci zkoušky byly spuštěny tři, tedy v polovině hangáru, a zároveň se testoval celý protipožární systém. Náročné zkoušky se zúčastnily hasičské jednotky z Nového Jičína, Ostravy i místní hasiči z letiště.

"Celý protipožární systém nás vyšel na 27 milionů a jsme proto rádi, že při zkouškách vyhověl. O den později u nás byli zástupci Krajské hygienické stanice a také z jejich pohledu byly všechny dokumenty, které jsme jim předložili, v pořádku. Další jim budeme dokladovat v průběhu zkušebního provozu, jak budou postupně nabíhat technologie. Obě návštěvy sloužily jako důležitý podklad k samotné kolaudaci," upřesňuje Aleš Kvídera.

Nedostatek pracovníků řeší například nábor na Filipínách

Přestože nebude ihned po kolaudaci možné využívat nový hangár k údržbě letadel, hlavní pro JOB AIR Technic je v současné době dílenské zázemí a sklady. Zároveň bude moci opravna poskytnout nové prostory pro zákazníky, kteří ve společnosti stráví čas v průběhu údržby letounu. Stojánku před novým hangárem v současnosti buduje Moravskoslezský kraj ve spolupráci s ostravským letištěm a podle plánu by měla být dokončena při příznivém počasí do konce listopadu. Do té doby platí kolaudace s výhradou, že letouny do nového hangáru zatím nemohou zajet.

"Nový hangár nezačneme primárně ihned používat k údržbě, na to musí firma získat nové zaměstnance. Ale již od začátku příští opravárenské sezony bychom chtěli mít personálně obsazenou další linku a budeme ji moci spustit. Pro ilustraci, jde řádově o šedesát lidí, z nichž je padesát rozdělených do dvou směn a deset jim poskytuje zázemí z hlediska inženýringu, plánování, nákupu a obchodu. Každá směna navíc sestává z kombinace certifikovaných leteckých mechaniků a pomocných leteckých mechaniků, přičemž zejména ty špičkové je velice obtížné sehnat," připouští Aleš Kvídera.

JOB AIR Technic je v oblasti náboru velmi aktivní, do dvou let plánuje přijmout na 140 nových zaměstnanců a při jejich nedostatku na domácím trhu se rozhlíží též v zahraničí. Letos tak například firma realizovala nábor na vzdálených Filipínách, kde se pokusila sehnat 16 zkušených leteckých klempířů. Kromě toho společnost přispěla k obnovení oboru letecký mechanik na Vítkovické střední průmyslové škole, ve firmě probíhá odborná příprava studentů a z absolventů by se mohli stát potenciální zaměstnanci.

Nový hangár bude zatím generovat příjem například tím, že v něm opravna zákazníkům umožní zaparkovat letouny, případně v něm budou probíhat dílčí úkony. Kapacita opraven pro tuto sezonu je zcela naplněna a další poptávky již JOB AIR Technic řeší pro příští rok.
V roce 2018 vygenerovaly letecké opravny JOB AIR Technic, který je od roku 2016 členem průmyslové skupiny Czechoslovak Group, tržby ve výši 543 milionů korun, výhled na rok 2019 počítá s nárůstem tržeb na úroveň 650 milionů korun a EBITDA by měla dosáhnout 70 milionů korun. Letecké opravny se soustřeďují na těžkou údržbu letadel, především takzvané Redelivery a C-Checky.

Autor: - red -Foto: archiv

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ