Nový trend
Nový terč kyberzlodějů: chytré telefony. Ohroženi jsou všichni
22.12.2011 14:45
Jak se užívá čím dál tím víc chytrých telefonů a tabletů, nezaměřují se kybernetičtí zloději jen na počítače, aby kradli osobní informace pro vlastní zisk, varují odborníci na antivirovou bezpečnost. "S rozšířením mobilních zařízení jde o novou hrozbu, jež se tu rýsuje," řekla o tom, co čeká kyberprostor v roce 2012, Lynn Hargroveová z bezpečnostní firmy Symantec, kterou citoval kanadský list Globe and Mail.
Nejrizikovější skupinou jsou podle ní mladí muži ve věku 18 až 31 let, protože každý týden tráví on-line více než 49 hodin. "Připojují se k internetu kdekoli a zhusta využívají volné wi-fi připojení," upřesnila Hargroveová.
Operační systém Android společnosti Google používaný v chytrých telefonech a tabletech takovými výrobci, jako je Samsung Electronics Co. Ltd., HTC Corp. a Motorola Mobility Holdings Inc., je zranitelný, uvádějí experti.
"Viry a další potenciálně škodící programy zaměřené na mobilní telefony jsou na vzestupu, zvláště pak pokud jde o zařízení s operačním systémem Android," řekl Doug Cooke z antivirové firmy McAfee Canada.
Pozor na stahování "z druhé ruky"
Varoval uživatele především před stahováním androidových aplikací od třetích stran a dodal, že autoři škodlivého softwaru mohou vzít existující aplikaci, vepsat do ní vlastní kód a pak ji dát do prodeje na serverech, které nejsou tak pečlivě monitorovány. "Jako obyčejně hledají autoři virů způsob, jak přijít k penězům," dodal.
Hargroveová uvedla, že by se zákazníci měli ujistit, že jsou jejich mobilní zařízení bezpečná, zvláště v nynější době, kdy jsou využívána k on-line nakupování a bankovnictví, stejně jako k ukládání osobních informací. "Lidé nechápou, že je to rozšíření jejich počítačové platformy," dodala.
David Craig, bezpečnostní konzultant z torontské firmy PricewaterhouseCoopers, uvedl, že v roce 2012 očekává nárůst počtu hackerských útoků na zařízení připojená k internetu, a to na cokoli od chytrých televizí přes herní systémy až po domácí bezpečnostní systémy nebo dokonce bezdrátové tiskárny. "Najdou se tací, co je zkusí zneužít pro vlastní zisk," dodal s tím, že se kyberzloději budou poohlížet po "přenašeči útoku" do nitra domu.
Když se zloděj dívá
Například dostat se do chytré televize, která má webovou kameru, znamená, že se zloděj může podívat, kdy není nikdo doma a bez obav se vloupat dovnitř, vysvětlil Craig. Výrobci podle něj čím dál tím častěji dodávají vybavení s možností zapojit základní bezpečnostní opatření, jako jsou firewally či jistý stupeň antivirové ochrany či vyhledávání škodlivého softwaru. "A je opravdu žádoucí, aby si je zákazníci zapnuli," dodal.
Osobně také předpovídá větší zneužívání osobních údajů, a to jak pro finanční obohacení, tak pro něčí zostuzení. Elektronické lékařské záznamy sdílené mezi zdravotnickými zařízeními a lékaři, která si často pacienti ukládají i do svých mobilních zařízení, jsou zranitelné, řekl.
"Tohle bude jeden z trendů, jaké v nejbližší době zažijeme," dodal Craig. "Jak se čím dál tím víc dat převádí do elektronické podoby, jsou stále dostupnější pro někoho, aby si je vzal. Když jsou pohřbené v papírech v ordinaci, je těžší se k nim dostat."
Nevymizí ani "otrávené" vyhledávací výrazy týkající se zásadních událostí, jakou budou například v příštím roce letní olympijské hry v Londýně, které se snaží nalákat nic netušící uživatele internetu, aby zabrousili na "infikované" servery, uvedla Hargroveová.
A stejně jako neustane spam zacílený na jednotlivce i organizace ve snaze získat zneužitelná data, tak budou nadále uživatelům mobilních telefonů, zvláště pak těch se systémem Android hrozit esemesky se softwarem, kvůli němuž nezjistí, že za přijímání těchto zpráv platí. "Deseti nebo patnácti takových zpráv měsíčně si nemusejí všimnout," řekl Cooke z firmy McAfee. "Ale rozesilateli, který zacílí na širší populaci, to může vynést spoustu peněz."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.