Novým <span>šéfem Nestlé</span> zřejmě bude Holanďan

Ekonomika
17. 9. 2007 10:20
Potravinářský gigant Nestlé má řídit Holanďan
Potravinářský gigant Nestlé má řídit Holanďan

Potravinářský gigant Nestlé má řídit HolanďanŠéfem největší potravinářské společnosti na světě, švýcarské Nestlé, se pravděpodobně stane její dosavadní finanční ředitel Paul Polman (51). Nahradí výkonného šéfa firmy Petera Brabecka-Letmatheho (62). Se zprávou přišly švýcarské noviny SonntagsZeitung.

Brabeck složí své výkonné funkce příští rok a zůstane předsedou správní rady. Konečné rozhodnutí o jeho nástupci na nejvyšší pozici oznámí rada ředitelů Nestlé ve čtvrtek.

Brabeck, rodák z rakouského Villachu se stal ředitelem v roce 1997. Před dvěma lety si přibral vedení správní rady. Hodnota firmy za dobu jeho ředitelování stoupla ze 44 miliard dolarů na současných téměř 173 miliard.

Jmenování Holanďana Polmana by podle některých bylo prohřeškem proti dlouhodobé tradici firmy dosazovat na významné funkce své dlouhodobé zaměstnance. Polman přišel do Nesté v roce 2005 z jiného giganta, společnosti Procter & Gamble, kde byl šéfem pro Evropu. Navzdory svému krátkému angažmá je Polman podle zdrojů švýcarského listu Brabeckovým favoritem před dalším možným kandidátem, Belgičanem Paulem Bucklem, který ve firmě pracuje už téměř třicet let.

Potravinový kolos s loňskými tržbami ve výši 80,7 miliard dolarů je jedním z největších výrobců balené vody (Perrier). Vyrábí potraviny pod značkami Friskies, Maggi, Nestea, Nescafé a pochopitelně Nestlé. V Česku coby jeden z prvních zahraničních investorů Nestlé privatizovalo tehdejší Čokoládovny a dnes vyrábí cukrovinky v závodech Orion v Praze, Zora v Olomouci a Sfinx v Holešově u Kroměříže.

Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

Akcionáři ruské Sberbank schválili výplatu rekordní dividendy

Ekonomika
30. 6. 2025

Stát vydal za první pololetí dluhopisy v nominální hodnotě 181,3 mld. Kč

Ekonomika
30. 6. 2025

Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard, ale zisk mu stejně trochu klesl

Ekonomika
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ