Příliv čínských zahraničních investic se loni propadl o 73 procent

Ekonomika
14. 1. 2019 13:54
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Příliv čínských přímých zahraničních investic do Severní Americky a Evropy se v loňském roce propadl o 73 procent na šestileté minimum 30 miliard dolarů (668 miliard korun). Za poklesem stojí hlavně přísnější posuzování investičních dohod ve Spojených státech a čínské restrikce na investice do zahraničí. Vyplývá to z údajů právnické společnosti Baker McKenzie.

Údaje odrážejí dopady obchodních a politických třenic mezi Washingtonem a Pekingem.

Příliv čínských přímých zahraničních investic do Spojených států loni klesl o 83 procent, zatímco jejich příliv do Kanady se o 80 procent zvýšil. Nárůst zaznamenaly také některé evropské země, například Německo, Francie a Španělsko, celkově však příliv čínských přímých zahraničních investic do Evropy klesl. Zvýšil se ale do zemí střední a východní Evropy, uvádí zpráva.

Přísnější regulační prověrky v loňském roce vedly ke zrušení 14 čínských investičních dohod v Severní Americe v celkové hodnotě čtyři miliardy dolarů (89 miliard korun) a sedmi čínských investičních dohod v Evropě za 1,5 miliardy dolarů (přes 33 miliard korun).

"Některé dohody se stále uskutečňují navzdory novým pravidlům pro posuzování investic, obchodním třenicím a kontrole investic v Číně," uvedl Michael DeFranco, který má ve společnosti Baker McKenzie na starosti oblast fúzí a akvizic. Dodal ale, že všechny strany potenciální dohody musejí věnovat velké úsilí tomu, aby posoudily, zda je transakce životaschopná.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/F8_f16

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ