Třinecké železárny budou i letos investovat do zefektivnění produkce

Ekonomika
1. 3. 2018 21:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Hutní podnik Třinecké železárny (TŽ) plánuje na letošní rok čtyři desítky investičních akcí dohromady za více než 2,5 miliardy korun. Bude mezi nimi spuštění provozu nových žíhacích pecí, stavba další loupací a zušlechťovací linky nebo instalace dalších brusek sochorů. Řekla mluvčí železáren Petra Macková Jurásková.

Loni firma investovala přes tři miliardy korun, zhruba třetina se týkala ekologických projektů. Díky loňské modernizaci výrobních agregátů chce podnik zvýšit výrobu oceli. Plánuje jí vyprodukovat 2,55 milionu tun, tedy přibližně o 30 tisíc tun více než v roce 2017.

"Letos dokončíme instalaci dvou brusek a připravíme technologii pro třetí brusku. Investice v celkové výši 600 milionů korun se rozhodně vyplatí. Dosáhneme zvýšení kvality vstupního materiálu, což je požadováno u dalšího zpracování mezi jinými při výrobě šroubů, ložisek či pružin," uvedl ředitel TŽ pro investice a strategii Radek Olszar. Vlastnosti ocelových produktů se zlepší i díky novým žíhacím pecím.

V bezprostřední blízkosti úpravny lesklých tyčí začne za několik měsíců stavba další zušlechťovací linky pro tyčovou ocel. "Investiční náklady by podle předběžných kalkulací měly dosáhnout 250 milionů korun," uvedla Macková.

Důležitou novinkou podle ní bude zahájení výroby nového rozměru kontislitků o průměru 600 milimetrů, maximální průměr dosud produkovaného polotovaru je 525 milimetrů. "Nový licí proud nám umožní na trh dodávat ocelové kontislitky žádané zejména v segmentu větrné energetiky," uvedl Olszar. Náklady na tuto investici dosáhnou 125 milionů korun.

Firma chystá investice také v odloučeném provozu ve Starém Městě na Uherskohradišťsku a v závodě Sochorová válcovna Kladno. V Tažírně oceli ve Starém Městě investuje zhruba 220 milionů korun do systému skladování s plně automatizovaným regálovým zakladačem. Sochorovou válcovnu čekají investice do technologií za 170 milionů korun.

V Třineckých železárnách pracuje včetně odloučených provozů v Ostravě, Bohumíně, Starém Městě a Kladně zhruba sedm tisíc lidí. I s dceřinými firmami mají TŽ okolo deseti tisíc zaměstnanců. V roce 2016 podnik dosáhl čistého zisku 1,44 miliardy korun a tržeb 32,217 miliardy korun. Mezi hlavní produkty železáren patří dlouhé válcované výrobky - válcovaný drát, tvarová ocel, speciální tyčová ocel, tažená ocel, kolejnice, široká ocel, bezešvé trubky a hutní polotovary. Přes 60 procent produkce směřuje na export. Jediným akcionářem je mateřská společnost Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ožana Jaroslav

Další čtení

Český státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o 45 miliard Kč na 3,41 bilionu Kč

Ekonomika
17. 4. 2025

ECB snížila úrokové sazby o čtvrt bodu, depozitní sazbu na 2,25 procenta

Ekonomika
17. 4. 2025

Nejčastější pasti v daňovém přiznání: slevy na děti nebo úroky z hypotéky

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ