Objem bankovních úvěrů ke konci října stoupl o 49 miliard

Ekonomika
1. 12. 2019 10:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Objem bankovních úvěrů ke konci října dosáhl 6,068 bilionu korun a proti předchozímu měsíci tak podle statistik České národní banky vzrostl o 49 miliard. Podnikové úvěry proti září stouply o šest miliard na 1,141 bilionu korun.

Dynamika přírůstku úvěrů domácnostem se v říjnu po krátké pauze opět snížila a navíc meziměsíčně klesla letos nejprudším tempem. Největší podíl na silném útlumu měly úvěry na bydlení, jejichž meziroční tempo se snížilo pod sedm procent, tedy k hodnotám, na kterých se naposledy nacházelo před více než čtyřmi roky, uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Dále podle něj klesal přírůstek nových hypoték, který doplňovala vysoká základna z loňska související se zvýšenou poptávkou po bydlení před platností přísnějších doporučení ČNB. Na zpomalení růstu úvěrování domácností se podílely i spotřebitelské a ostatní retailové úvěry, když spotřebitelské půjčky (6,7 procenta) si udržely o něco vyšší meziroční dynamiku než úvěry na bydlení (6,6 procenta).

Ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník ocenil fakt, že poslední statistiky ČNB potvrzují dobrou kvalitu úvěrového portfolia, jak v případě úvěrů obyvatelstvu, tak nefinančním podnikům. "Poměrem úvěrů v selhání jsme na čtvrté nejnižší úrovni v Evropě, po Norsku, Finsku a Švédsku. Podíl firemních úvěrů v selhání 3,2 procenta je již zhruba rok stabilní, na velmi přijatelné výši," dodal.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/vjkombajn

Další čtení

Stát vydal za první pololetí dluhopisy v nominální hodnotě 181,3 mld. Kč

Ekonomika
30. 6. 2025

Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard, ale zisk mu stejně trochu klesl

Ekonomika
27. 6. 2025

PPF prodá svou banku Home Credit v Kazachstánu tamní společnosti

Ekonomika
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ