Hrubá střední mzda, která dělí vyplácené mzdy na dvě stejné poloviny, a není tak na rozdíl od průměrné mzdy ovlivněna extrémy, stoupla v Česku v prvním pololetí zhruba o dvě procenta. V soukromých firmách meziročně vzrostla z 20 992 na 21 420 a ve státní a veřejné sféře z 22 923 na 23 380 korun. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).
V porovnání s koncem minulého roku sice mzdy o něco klesly, ale to je pravidelný jev daný tím, že se na konci roku do mezd započítávají mimořádné prémie a 13. platy, které se ve většině firem v průběhu prvního pololetí nevyplácejí. Podle analytiků je proto přesnější meziroční srovnání.
Mzdy se přitom v prvním pololetí meziročně zvýšily ve většině příjmových kategorií. Výjimku tvořila pouze desetina nejhůře placených lidí v soukromých podnicích, kde mzdy klesly, byť nepatrně. V prvním pololetí dostávali tito zaměstnanci plat rovný nebo nižší než 12 213 korun. To je o čtyři koruny méně než před rokem. Naopak deseti procentům nejhůře placených lidí ve státní a veřejné správě se mzdy celorepublikově meziročně zvýšily o 726 korun na 13 948. Desetině nejlépe placených lidí v soukromé sféře se platy zvýšily o 590 korun na průměrných 41 388 korun. Jejich protějškům ve státní a veřejné správě se mzdy meziročně zvýšily o 805 korun na 36 679 korun.
Pokud jde o konkrétní povolání, v podnikatelské sféře si meziročně nejvíce polepšila především manuální zaměstnání, konkrétně dělníci obsluhující stroje na výrobu pryžových výrobků, meziroční nárůst mezd o 14,7 procenta, či kováři obsluhující kovací lisy, nárůst o 11,1 procenta. Naopak největší snížení mezd postihlo techniky v agronomii, kterým mzda meziročně poklesla o 6,5 procenta. V nepodnikatelské sféře nebyly meziroční změny platů tak vysoké jako změny mezd v podnikatelské sféře, platy vzrostly nejvíce zdravotním sestrám, a to o 10,4 procenta. Ke snížení platů došlo u učitelů na základních školách, pokles o 0,2 procenta, přičemž u jiných zaměstnání v nepodnikatelské sféře se platy nesnižovaly.
Medián hodinového výdělku dosáhl výše 121,51 koruny v podnikatelské a 133 korun v nepodnikatelské sféře. Oproti stejnému období předchozího roku tak v obou sférách střední hodnota hodinového výdělku narostla, v podnikatelské sféře o 2,6 procenta a v nepodnikatelské sféře o 1,8 procenta. "Vzhledem k tomu, že jsou v podnikatelské sféře výdělky více diferencované než v nepodnikatelské sféře, nedosáhlo svým hodinovým výdělkem na průměrný hodinový výdělek více zaměstnanců v podnikatelské, 67,5 procenta, než v nepodnikatelské sféře, 56,6 procenta," okomentovala na webových stránkách www.ispv.cz výsledky společnost Trexima, která údaje zpracovává.