Od vypuknutí pandemie se lidé drží své práce a neradi ji mění

Ekonomika
9. 12. 2020 20:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Od první vlny pandemie v ČR klesá prakticky ve všech oborech snaha zaměstnanců měnit místo. Čím více kvalifikovaná pozice, tím méně je dobrovolných odchodů ze zaměstnání, shodly se oslovené personální agentury. Je to podle nich přirozená reakce lidí na nejistotu ohledně budoucího vývoje ekonomiky.

V rámci kvalifikovaného personálu je patrná nižší fluktuace téměř napříč obory s výjimkou retailu, kde se nadále drží vysoko, řekl ředitel společnosti Hays Sándor Bodnár. S příchodem druhé vlny pandemie je podle něj opět vidět zvýšená ochota ke změně například u IT, protože těchto pozic je stále výrazně více než dostupných uchazečů. Míru fluktuace více ovlivňuje sociální situace zaměstnanců. Stabilnější jsou ti, kteří mají nějaké závazky, ať už rodinné, nebo finanční, dodal.

Pandemie přinesla výrazné snížení dobrovolné fluktuace prakticky ve všech oborech, dodal šéf marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát. Změnit práci znamená opustit zavedené místo a přejít do neznáma, kde je zaměstnanec tři měsíce ve zkušební době a jeho pracovní poměr může být okamžitě ukončen bez odstupného. Nejvíce se snížila fluktuace ve výrobě, kde si firmy v důsledku vládní podpory na zachování zaměstnanosti uměle drží zaměstnance na výplatních páskách. Pro mnohé výrobní podniky je nyní ještě náročnější najít nové zaměstnance než před pandemií, poznamenal.

Je to přirozená reakce lidí na obecnou nejistotu ohledně budoucího vývoje ekonomiky, upozornila marketingová manažerka agentury Randstad Alžběta Honsová. A objektivně podle ní také ubylo volných, kvalifikovaných míst ve spoustě firem, zejména v oborech, které byly v důsledku vládních opatření částečně či zcela paralyzované. Naopak nárůst je patrný u nedobrovolné fluktuace, tedy propouštění a neprodlužování termínovaných či dodavatelských smluv.

Přirozenou reakcí firem už v první vlně pandemie bylo snížení všech zbytných nákladů. Firmy tak omezovaly využití externistů a propouštěly primárně agenturní zaměstnance a lidi ve zkušební době. V sektoru služeb, hotelnictví, restaurací a turismu se dělo totéž, podotkla.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/bidvine

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ