Olympijský výbor navrhuje zdanění výnosů z loterií. Peníze by šly na sport

Ekonomika
10. 4. 2011 20:19
Sázení by mohlo být zdaněno.
Sázení by mohlo být zdaněno.

Český olympijský výbor (ČOV) ve spolupráci s organizacemi Orel, Sokol, Sdružení sportovních svazů ČR a Autoklub ČR připravil teze nového zákona o sportu, ve kterém navrhují, aby výnosy loterijní činnosti byly normálně daněny. Z těchto zdrojů by se pak navýšily prostředky kapitoly sport, již spravuje ministerstvo školství. Napsal to týdeník Euro ve svém nejnovějším vydání, které vychází v pondělí.

Další peníze by mohl sport získávat z koncesionářských poplatků České televize. Pro sponzory navrhují také zavést daňové úlevy. Místopředseda ČOV Jiří Kejval považuje současný právní rámec sportu za nedostatečný, problematika je prý navíc rozdrobena do mnoha zákonných i podzákonných předpisů. Autoři věcného záměru předpokládají podle Eura úplné zrušení nyní platného zákona o podpoře sportu.

Z analýzy zahraničních úprav mimo jiné vyplývá, že financování sportu není možné bez podpory státu. Taková jasná úprava však v českém právním řádu zcela absentuje. Podíl výdajů na sport na HDP navíc plynule klesá z 0,65 procenta v roce 1989 na loňských 0,18 procenta, uvedl list.

Vedle financování teze věcného záměru vymezují pravidla pro sport hendikepovaných, státní sportovní reprezentaci, střešní sportovní organizace, vzdělání, vědu a výzkum, sportovní lékařství, pořádání sportovních akcí mezinárodního významu, podporu sportu pro všechny, výchovu talentované mládeže, sportovní etiku a boj proti dopingu. Nová norma je založena na autonomii sportu a dobrovolnictví v této oblasti.

Problémy Sazky

Český olympijský výbor spolu s organizacemi Orel, Sokol, Sdružení sportovních svazů ČR a Autoklub ČR je menšinovým akcionářem loterijní společnosti Sazka, která ze zákona musí ze svého zisku podporovat sport a tělovýchovu. Sazka, jejímž majoritním akcionářem je ČSTV, se však nyní nachází ve velkých finančních problémech a od 29. března je v úpadku.

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu. Provozuje sportovní a kursové sázkové hry, číselné a okamžité loterie.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ