<span>Operační systém Android</span> proměňuje trh s chytrými telefony

Ekonomika
21. 8. 2010 08:00
Přístrojů s Androidem se prodá 200 tisíc denně.
Přístrojů s Androidem se prodá 200 tisíc denně.

Na trhu s chytrými telefony je v posledních měsících živo. Světoví giganti mezi sebou bojují o přední místa prodejních žebříčků, jeden z vítězů však šplhá vzhůru docela nenápadně. Není to výrobce hardwaru, ale operační systém Android.

Klasické mobily už patří spíše do učebnic historie techniky než do kapes uživatelů. Na jejich místo se derou chytré telefony vybavené operačním systémem, který umožňuje spouštět nejrůznější aplikace podobně jako na normálním počítači.

Mobily pro Android vyrábí řada firem, k nejaktivnějším patří HTC.Trhu s chytrými telefony stále dominuje Nokia, která za poslední čtvrtletí prodala 23,8 milionu těchto přístrojů, ale trh jako celek roste rychleji. Vyplývá to z analýzy zveřejněné společností Canalys.

Situace se liší v jednotlivých zemích. Ve Spojených státech, které mají na světových číslech třiadvacetiprocentní podíl, vede RIM (výrobce za oceánem populárních přístrojů BlackBerry) následovaný společnostmi Apple a HTC. Zato v Číně, která je s jedenáctiprocentním podílem druhá, pořád kraluje Nokia (76,9 procenta) s výrazným náskokem před Motorolou (4,7 procenta) a Samsungem (4,1 procenta).

Mobily BlackBerry jsou populární hlavně ve Spojených státech.Jedno však mají všechny trhy společné: prudký růst podílu přístrojů s operačním systémem Android. Jejich prodej meziročně vzrostl o 886 procent, v současnosti se jich denně prodá 200 tisíc. Za čtvrtletí to teoreticky znamená 18 milionů, ale protože zájem o ně stále prudce roste, po dalším čtvrtletí budou čísla zřejmě ještě vyšší. Ve Spojených státech už Android získal v počtu prodaných přístrojů třetinový podíl a předstihl jak BlackBerry (28 procent), tak iPhone (22 procent).

Ve firemních statistikách se tato skutečnost snadno ztratí, protože zatímco za hlavními konkurenty Androidu stojí jedna společnost (RIM, respektive Apple), přístroje s Androidem vyrábí řada firem včetně HTC, Motoroly, Samsungu, Sony Ericssonu a LG.

Nokia Android odmítá. Spoléhá na vlastní Symbian a především na nový operační systém MeeGo, na jehož vývoji se podílí Intel. Toto rozhodnutí je na jednu stranu pochopitelné, na druhou značně riskantní. Operační systém sám o sobě nestačí. Jeho úspěch závisí na množství a kvalitě aplikací, které pod ním lze provozovat. A platí, že čím více aplikací už existuje, tím větší je zájem zákazníků a následně ochota výrobců softwaru vyvíjet další programy. Kdo v tomto souboji zaspí, bude se vzhůru drápat jen velmi obtížně.

Svět v pohybu

Světový trh s chytrými telefony v červnu meziročně vzrostl o 64 procent. Stále mu vládne trojice tradičních gigantů, nejrychleji (o 886 procent) však rostl podíl přístrojů s operačním systémem Android, které vyrábí více firem.

 výrobce

 podíl na trhu (%)

 meziroční růst (%)

 Nokia

 38

 41

 RIM (BlackBerry)

 18

 41

 Apple (iPhone)

 13

 61

 zdroj: Canalys

   

Foto: Android.com, HTC, RIM

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ