Osm témat dluhové krize, která rozdělují Evropu

Ekonomika
17. 12. 2011 08:30
Evropské lídry rozděluje pohled na řadu témat.
Evropské lídry rozděluje pohled na řadu témat.

Býval to problém Řecka, poté zemí PIG (Portugalska, Irska a Řecka), chvíli nato už PIIGS (když se ke stávajícím hříšníkům přidaly Itálie a Španělsko), a dnes to vypadá tak, že dluhová krize sužuje celou Evropu.

Stabilizovat situaci měla dohoda ze summitu z konce minulého týdne o hlubší fiskální integraci jádra unie. Velké otazníky ohledně osudu Evropy však přetrvávají.

1. Politický rozkol a dvourychlostní (nebo třírychlostní?) EU

Vztahy mezi fiskálně zdravými Německem, Finskem a Nizozemskem a zbytkem Evropy vedeným Francií se vyostřují. Z pátečního evropského summitu sice vzešly požadavky na zavedení automatických sankcí při porušování fiskálních kritérií a v budoucnosti by mělo docházet k větší kontrole rozpočtů členských států, přesto však byly závěry summitu příliš obecné na to, aby obnovily důvěru na trzích a přesvědčily ratingové agentury.

Hlavní otázku, tedy jak zmírnit aktuální problémy zemí, které se nejsou schopny financovat na volném trhu, summit nevyřešil. Na to také hned zareagovala agentura Moody's.

Summit znovu poukázal na rozpolcenost Evropy, když Velká Británie definitivně odmítla připojení se k užšímu jádru EU a země mimo eurozónu si nechaly čas na rozmyšlenou. Čím méně zemí se k větší fiskální integraci připojí, tím složitěji bude eurozóna shánět prostředky pro své záchranné fondy.

2. Existuje šance na eurobondy?

Společně vydávané evropské dluhopisy by umožnily vzájemnou solidaritu v rámci eurozóny, silné země by se postavily za dluhy slabších členů. Vznik eurobondů by ovšem implikoval časově náročné a rozsáhlé úpravy smluv zahrnující i změnu role ECB. Navíc Německo, které má dnes v unii hlavní slovo, se staví tvrdě proti.

3. Náklady na financování dluhů mohou kdykoli nekontrolovaně vzrůst

Výnosy z italských státních dluhopisů trhaly rekordy v listopadu. Na aukcích na sekundárních trzích po nich nebyla poptávka a výnosy desetiletých dluhopisů vystřelily až na úroveň pro Itálii neudržitelnou - 7,3 procenta. Koncem měsíce se růst výnosů neomezil jen na země PIIGS, výpůjční náklady prudce vzrostly i Francii, Rakousku a Německu, což znamená, že se krize nevyhýbá ani dosavadním evropským "bezpečným přístavům".

Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s Investičním webem, čtěte zde.

Autor: - red -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ