Penzijní společnosti začínají lovit klienty pro své nové fondy. Pomoci by jim v tom mohly i výsledky penzijního připojištění za loňský rok. Jak se jednotlivým fondům dařilo a jaké zhodnocení mohou jejich klienti očekávat?
Do penzijních fondů, na jaké jsme byli řadu let zvyklí, už se vstoupit nedá. Výsledky jejich hospodaření v loňském roce ale mohou mít vliv při výběru nových finančních produktů, které přinesla penzijní reforma. Ať už půjde o důchodové fondy ve druhém pilíři (důchodové spoření), nebo o účastnické fondy v pilíři třetím (doplňkové penzijní spoření), lidi budou jistě při jejich srovnávání přihlížet i k tomu, jak penzijní společnosti dokázaly nakládat s majetkem střadatelů v předchozích letech. Pokud se ovšem neztratí v terminologické smršti, kterou reforma přinesla, a nenechají rozhodování na někom jiném nebo na "někdy jindy".
Těm, kteří se chtějí orientovat sami, nabízíme přehled, jak se jednotlivým penzijním fondům loni dařilo a jaké zhodnocení s největší pravděpodobností svým klientům připíšou.
V boji o klienty zvítězila Allianz
Po penzijním připojištění byla před jeho listopadovou "konzervací" a uzavřením pro nové klienty pořádná sháňka. Především proto, že "staré penzijko" zajišťuje garanci každoročního nezáporného zhodnocení, možnost výsluhové penze po patnácti letech spoření a také jednorázovou výplatu naspořených peněz při dosažení 60 let (u starších smluv dokonce už v 50 letech).
O tom, jestli třeba vzývaná garance je skutečnou výhodou, by se asi dalo polemizovat, každopádně to bylo právě to, co lidi k penzijnímu připojištění na poslední chvíli přitahovalo. Leckdo přitom asi kalkuloval i s tím, že přestup do účastnických fondů doplňkového penzijního spoření je koneckonců možný vždycky.
Penzijní fondy navíc spustily masivní reklamní kampaně a lákaly dosud nerozhodnuté klienty, jak jen to bylo možné. Úspěšně: na konci roku 2011 mělo penzijní připojištění přes 4,5 milionu lidí, na konci loňského roku to bylo 5,1 milionu, fondům tedy přibylo přes půl milionu klientů.
Kdo vyhrál boj o klienta?
V souboji o klienty na celé čáře zvítězil penzijní fond společnosti Allianz, který si polepšil o 274 tisíc smluv. Dobře si vedly penzijní fondy České spořitelny a České pojišťovny, kterým počet klientů vzrostl o přibližně 120 tisíc. Ztráty naopak zaznamenaly penzijní fondy společností AXA (o 33 tisíc klientů méně), Aegon (minus 13 tisíc klientů) a ING (minus dva tisíce klientů).
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci se serverem Peníze.cz a jehož autorem je Ondřej Toma, čtěte ZDE.