Poslanecká sněmovna ve středu schválila vládní novelu zákona o podnikání na kapitálových trzích, která mimo jiné počítá s důležitými změnami v oblasti penzijního připojištění. Cílem návrhu připraveného rozpočtovým výborem je zvýšení transparentnosti penzijního připojištění a omezení převodů prostředků mezi jednotlivými penzijními fondy.
Novela zákona umožňuje penzijním fondům zavést administrativní poplatek za přestup ke konkurenci v maximální výši 800 korun. Možnost zavedení poplatku se však vztahuje pouze na klienty, jejichž smlouva není starší pěti let a každý penzijní fond si bude moci individuálně rozhodnout, zda poplatek zavede a případně v jaké výši. Novela v této souvislosti zakazuje zprostředkovatelům pojištění poplatek peněžně nahrazovat či kompenzovat nepeněžitou výhodou.
Zprostředkování produktů penzijního připojištění bude obecně podléhat přísnějším pravidlům, která připravilo Ministerstvo financí ve spolupráci s Českou národní bankou. Distributoři například budou povinni seznámit klienty s výší provize, kterou za zprostředkování inkasují.
Konec pobídek pro zaměstnavatele
Prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok se domnívá, že podobná opatření v budoucnu čekají i jiné oblasti, například zprostředkování pojištění. "Změny v oblasti penzijního připojištění jsou předvojem budoucích změn," uvedl na středeční tiskové konferenci asociace.
Další novinkou je zvýšení svobody klienta při volbě penzijního fondu v případě změny zaměstnavatele. Ten se bude moci rozhodnout, zda zaměstnanci příspěvek na penzijní připojištění poskytne, avšak volba penzijního fondu zůstane výlučně v rukou zaměstnance. Odstraní se tím existující "legální korupce", tedy peněžité i nepeněžité pobídky penzijních fondů zaměstnavatelům.
Poslední zásadní novinkou je změna v oblasti účtování aktiv penzijních fondů. Státní dluhopisy, které mají největší podíl v portfoliích fondů, se nově nebudou oceňovat v tržních, ale v pořizovacích cenách. Sníží se tak tlak na navyšování kapitálu fondů, které se budou moci více věnovat dlouhodobý investicím. Vliv změny v oceňování se podle Rusnoka projeví i ve výnosech pro klienty, avšak s určitým časovým prodlením.
Penzijní připojištění má skoro každý druhý Čech
V České republice je v současnosti penzijně připojištěno u deseti fondů přes 4,3 milionu lidí, jejichž průměrný věk přesahuje 40 let. Objem prostředků evidovaných ve prospěch účastníků penzijního připojištění se státním příspěvkem dosáhl ke konci letošního března 189,1 miliardy korun. Největší část těchto prostředků, téměř 80 procent, je umístěna v dluhopisech, naopak podíl akcií klesl na méně než tři procenta.
ČTĚTE TAKÉ: Národní banka se bojí nových penzijních fondů
Souhrnný hospodářský výsledek sektoru ke konci letošního prvního čtvrtletí překročil 885 milionů korun. To je o 325 milionů více, než za stejné období roku 2008.
Podle představitelů Asociace penzijních fondů má sektor penzijního připojištění stále růstový potenciál. Pokud novela zákona projde zbývající částí legislativního procesu, napomůže odblokování části trhu, pro který jsou překážkou zejména časté přechody klientů mezi jednotlivými fondy.
Foto: Lucie Pařízková, archiv Týdne