Podnikatelů v Česku ubývá. Loni se jejich počet snížil téměř o sedmnáct tisíc, za poslední dva roky jich ubylo o 24,5 tisíce. Přesto se i tak na konci loňského roku hlásilo mezi podnikatele více než 977 tisíc lidí. Vyplývá to z aktuálně zveřejněných údajů České správy sociálního zabezpečení.
Ne všichni, kteří jsou na správě sociálního zabezpečení jako osoby samostatně výdělečně činné hlášeni, samozřejmě podnikají. Skutečný počet živnostníků a podnikatelů lze poznat podle toho, zda ze své činnosti platí důchodové pojištění. Ani toto číslo není zrovna nízké. Ke konci prosince jich bylo téměř 693 tisíc, z toho 602 tisíc z nich mělo podnikání jako hlavní zdroj příjmů. Meziročně se tento údaj snížil skoro o 27 tisíc, za poslední dva roky pak o 49,5 tisíce.
"Je to docela vysoké číslo," okomentoval úbytek podnikatelů předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. Je to podle něj důsledek negativního klimatu, který se proti samostatně výdělečně činným osobám v posledních dvou nebo třech letech vytvářel.
Narážel tím například na výrok současného ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, který ještě v březnu loňského roku mluvil jako stínový ministr financí sociální demokracie o podnikatelích jako o parazitech. Důvodem bylo to, že platí nižší sociální odvody než zaměstnanci. O dva dny později se za tento výrok omluvil s tím, že byl nešťastně použit.
Tyto a podobné výroky se pak podle Havlíčka odrazily na nechuti zejména mladých lidí k podnikání. "Do určité míry vždycky samostatně výdělečně činné osoby ubývaly. Někdo odešel do důchodu, někdo umřel, někdo odešel, ale vždycky tady byl zájem mladých podnikatelů, kteří ten počet doplňovali. A to se nám začalo zasekávat, a pokud už je to v takovýchto číslech, tak je to kritické," dodal Karel Havlíček.