Podvodní pojišťováci nabízejí nevýhodné smlouvy

Ekonomika
12. 11. 2014 20:37
Změny se dotknou smluv umožňujících průběžné mimořádné výběry finančních prostředků bez ukončení celé smlouvy (ilustrační foto).
Změny se dotknou smluv umožňujících průběžné mimořádné výběry finančních prostředků bez ukončení celé smlouvy (ilustrační foto).

Lidé spořící si v rámci životního pojištění by měli zbystřit. Od ledna by měla vstoupit v platnost novela zákona o daních z příjmů, která u něj podstatně změní podmínky. Toho využívají nekalí pojišťovací zprostředkovatelé, kteří spořícím lidem nabízejí nové smlouvy za nevýhodných podmínek, varuje Česká národní banka (ČNB). Problém se může týkat desetitisíců lidí.

Změny, k nimž má od ledna dojít, se dotknou smluv umožňujících průběžné mimořádné výběry finančních prostředků bez ukončení celé smlouvy, u kterých nově nebude možné zachovat daňové výhody. Centrální banka přitom již zaznamenala první praktiky zprostředkovatelů nabízejících kontroly pojistných smluv, které by mohly vést nikoliv k úpravě stávajících smluv, nýbrž k jejich, pro pojistníky nevýhodnému, ukončení a uzavření smluv nových, zatěžujících klienty opětovnými počátečními náklady.

"Z hlediska nové právní úpravy nebude nezbytné ukončovat stávající pojistné smlouvy, pokud člověk bude mít zájem na zachování možnosti mimořádného výběru a bude si vědom pozbytí dosavadního nároku na daňové zvýhodnění," upozorňuje ČNB. Pokud naopak bude preferovat zachování daňového zvýhodnění, bude se muset s pojišťovnou dohodnout na odpovídající změně jeho stávající pojistné smlouvy, dodává.

Centrální banka není jediná, která před podobnými praktikami varuje. "Lidé by neměli podléhat panice a smlouvy zbrkle měnit nebo rušit. Pro většinu z nich se nic nemění. Většina smluv zůstane i nadále daňově uznatelná," říká například Pavel Krejčík ze společnosti Partners. Pokud si přesto pojištěný není jistý, jak to po lednu 2015 bude s jeho smlouvou, měl by se poradit se svým finančním poradcem nebo pojišťovnou, kde smlouvu uzavřel. "Nejhorší variantou je smlouvu bez rozmýšlení zrušit a uzavřít novou. Nejenže tak pojištěný znovu zaplatí provizi, ale může přijít i o část naspořených peněz," dodává Krejčík.

Další čtení

Promet na valné hromadě Tatry odmítl navýšení kapitálu pro miliardové investice

Ekonomika
18. 7. 2025

Český státní dluh v pololetí vzrostl o 139 miliard. Teď je na 3,5 bilionu

Ekonomika
18. 7. 2025

Obchod mezi Čínou a Severní Koreou v pololetí vzrostl o 30 procent

Ekonomika
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ