Zatímco nabídka brigádnických míst je v Česku srovnatelná s loňským rokem, zájem o brigády ze strany uchazečů je vyšší než loni. Největší poptávka je po práci v administrativě, nejméně žádané jsou manuální práce. Hodinová sazba meziročně vzrostla ve všech regionech ČR, vyplývá z ankety mezi personálními agenturami.
Nejvíce brigádnických pozic zaměstnavatelé nabízejí v jednoduché administrativě a manuální práci ve skladech, výrobě či stavebnictví. Nejlepší období na zařízení letní brigády je právě teď. "Podle našich zkušeností se vyplatí hledat letní brigádu ideálně kolem poloviny května. Jde o dobu, kdy u nás společnosti začínají brigádníky poptávat, a navíc se objevují nejatraktivnější pracovní pozice," uvedla marketingová manažerka agentury Grafton Recruitment Jitka Součková.
Nejčastěji se letní brigády nabízejí v gastronomii, cestovním ruchu a zemědělství, dále na festivalech a ve volnočasových službách, řekl ředitel marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát. I v létě však přicházejí nabídky, které můžou otevřít dveře firmy pro hlavní pracovní poměr v dalších letech. Možnosti se otevírají v logistice, maloobchodě, ve výrobě, v propagaci výrobků a podobně, dodal.
Poptávka po brigádnících proti loňsku stoupla podle Lenky Peškové z agentury Hays zejména pro podpůrné činnosti ve finančních odděleních společností. Ty mají však zájem hlavně o dlouhodobou spolupráci na částečné úvazky, nejen o brigády přes léto. Další oblastí, kde se nejvíce uplatní brigádníci, je administrativa a podpůrné administrativní činnosti, jako jsou zákaznický servis či vyřizování objednávek, dále práce v recepci a zástupy na recepci po dobu dovolené kmenových zaměstnanců.
Obecně největší skupinou zájemců o brigádu jsou studenti nad 18 let, dále lidé v důchodu a rodiče na mateřské dovolené. "Rostoucí poptávku sledujeme také u víkendových brigád, na které se vesměs hlásí pracující lidé. Tyto jednorázové brigády jsou obvykle zabrány prakticky okamžitě po zveřejnění nabídky," uvedla Součková. Největší zájem je o práci v administrativě, lidských zdrojích (HR) či financích. Naopak brigády ve výrobě, zemědělství či stavebnictví je poměrně těžké obsadit.
"Není to dáno horšími finančními podmínkami, naopak, mzda na administrativních a dělnických pozicích se prakticky neliší. Studenti se ale i o prázdninách chtějí věnovat práci v oboru, který studují," doplnila Součková. Například administrativní pracovník v Ostravě si vydělá 100 až 150 korun za hodinu, skladník v Brně 110 až 160 korun.
Mzda brigádníkům letos vzrostla, stále jsou však patrné regionální rozdíly. Nejvíce si lidé vydělají v Praze, a to až 250 korun za hodinu. V Brně je to 100 až 170 korun, v Ostravě 90 až 150 korun a na Zlínsku a Liberecku do 130 korun za hodinu. Ve Zlínském kraji přitom bylo navýšení hodinové mzdy u brigádnických pozic meziročně až o 20 procent, podotkla Součková.
Společnosti své nabídky podporují především mzdou, která roste u brigádníků rychleji než u trvalých pracovních pozic, doplnil Halbrštát. Nejlépe placeni jsou podle něj v průměru brigádníci ve Středočeském kraji, kde si vydělají 150 až 170 korun za hodinu. Nejnižší průměrně hodinové mzdy jsou v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, kde činí 120 až 135 korun. Celkově se průměrné mzdy brigádníků pohybují mezi 130 a 160 korunami za hodinu.
Zejména studenty lákají také brigády v zahraničí. Nabídka brigád je v cizině široká především v turismu a hotelnictví. Finančně si mohou studenti vydělat dvakrát až třikrát více než v Čechách, záleží však na konkrétní zemi. Musí ale počítat s vyššími náklady na cestu, ubytování a stravování.