• Dvaašedesátiletý Miloš Zeman opustil ČSSD. Borec vykonal mnohé velké věci. Především ale tento objemný muž, jenž se cíleně a dlouhodobě prezentuje jako sociálně retardovaný šupák, významně přispěl ke vzniku třídy, kterou dnes můžeme nazvat česká plutokracie. Vláda pod jeho vedením například v roce 1999 prodala více než 46 procent Mostecké uhelné společnosti za 650 milionů korun. Loni Pavel Tykač za čtyřicet procent hnědouhelné firmy zaplatil Antonínu Koláčkovi a spol. deset miliard. Ještě mnohem více za Zemanova vládnutí stát prodělal na prodeji podílu v České pojišťovně.
• Zpeněžení konkursní podstaty společnosti J. Ring (Jaroslav Roušal ing.) přineslo očekávaný výsledek. Firma nasekala dluhy ve výši přesahující 562 milionů korun, věřitelé si rozdělí 187 tisíc Kč. V podstatě tedy nic. Největší položku, plných 307 milionů, si oprávněně nárokovala Eiger Asset Management. Společnost ze švýcarského Curychu dostane pouze 120 tisíc korun. Ještě mnohem větší spoušť po úřadování dvaasedmdesátiletého bývalého plukovníka Československé lidové armády Roušala se očekává při konečném vyúčtování krachu Vojenských staveb a Vojenských staveb CZ.
• Nenápadný dvaačtyřicetiletý strojírenský magnát Petr Speychal výrazně posílil pozici v ČKD Praha DIZ. V relativně významném dodavateli investičních celků zvýšil podíl na více než devadesát procent. Stalo se tak prostřednictvím společnosti ČKD Praha Holding.
• Akcie nakupovala i dvaatřicetiletá Hana Továrková, respektive její Sokato. V Software602 nyní drží kolem sedmnácti a půl procenta. Továrková je postrachem majoritních akcionářů. Dobře ji znají například v neratovické chemičce Spolana.
• Šedesát procent ověřených světových zásob zemního plynu se nachází na území pouhých tří zemí. Rusko, Írán a Katar si toho jsou vědomy a začínají děsit svět. Naznačují, že možná vytvoří plynový kartel. To, co známe pod názvem OPEC, je proti tomuto rýsujícímu se spolku doslova neškodná partička.
Autor: Miroslav Motejlek