Postřehy 41/2007

Ekonomika
7. 10. 2007 12:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační foto• Vídeň navštívil třiadvacátý předseda mongolské vlády. Stále svěží soudruh Mijegombijn Enchbold přijel i s delegací dosud dobře utajených kapitalistů.

• Třinecké železárny udělaly v dubnu 2004 dobrý obchod. Za 10,54 procenta akcií oceláren Ispat Nová huť (nyní ArcelorMittal Ostrava) dostaly v té době skvělých 1,63 miliardy korun. Z dnešního pohledu se to jeví jako nejhloupější obchod, jaký si lze vůbec představit. Hodnota balíku totiž nyní dosahuje výše 8,36 miliardy korun. Je tedy více než pětkrát vyšší. Podobně dobré obchody v Třinci provozuje především Tomáš Chrenek.

• Pneumatikářský a gumárenský holding ČGS Oldřicha Šlemra a Tomáše Němce se nafukuje. Do skupiny přibude zlínský producent a zpracovatel gumárenských směsí Konty G Trade. Stovky milionů korun si rozdělí Pavel Šiška a Petr Němeček. Součástí ČGS jsou firmy jako například Mitas, Rubena, Buzuluk Komárov.

• Nehybnost akcií AAA Auto Group na pražské burze je děsivá.

• ČEZ si stěžuje, že má málo emisních povolenek. To je čirá demagogie. Dostal jich sice méně než loni, ale výrazně více, než se předpokládalo. Prostě si to umí nějak zařídit. O nadbytku povolenek svědčí reakce investorů: jejich nákupní aktivita okamžitě vyhnala cenu akcií na historické maximum. Hodnota energetického holdingu minulý týden překročila hranici 38 miliard amerických dolarů.

• Hustopečská společnost Signum Františka Studénky loni dosáhla historicky nejvyššího zisku. Žárové zinkování a výroba ocelových konstrukcí vynesly 116 milionů po zdanění. Čtyřicetiletý Studénka je významným regionálním zaměstnavatelem.

• Hlavní město Praha přišlo s nápadem, jak zatočit s korupcí. Zřídilo Protikorupční portál. Lidé na něm mohou hlásit, udávat a práskat. Jak písemnou, tak elektronickou formou. Výzva působí směšně. Korupce v metropoli je stejně tak pověstná jako smrad a špína na hlavním nádraží nebo Václavském náměstí.

• Jozef Spišiak podepisoval za J&T Banku úvěrovou smlouvu se slečnou Gabrielou Horáčkovou. Na detaily si prý nevzpomíná. „Takových podpisů pod úvěry dělám stovky týdně,“ řekl minulý týden deníku MF Dnes. Spišiak lže. Žádné stovky takových podpisů týdně pochopitelně nedělá. Jako člen představenstva by měl vážit slova a nepoškozovat důvěryhodnost J&T Banky. Ta na ní totiž staví svůj byznys.

Ilustrační foto: Profimedia

Další čtení

Nejčastější pasti v daňovém přiznání: slevy na děti nebo úroky z hypotéky

Ekonomika
17. 4. 2025

Do Česka poprvé v historii přestala proudit ruská ropa. Po šedesáti letech

Ekonomika
17. 4. 2025

Eurostat: Inflace v EU se v březnu snížila na 2,5 procenta, klesla i v Česku

Ekonomika
16. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ