Postřehy 5/2007

Ekonomika
29. 1. 2007 00:00

• Mezi Mosteckou uhelnou a teplárenskou United Energy vypukl střet ohledně výše dodávek hnědého uhlí. Rukojmími je přes sto tisíc lidí na severu Čech. Bojují proti sobě bývalí spojenci Pavel Tykač a slovenská J&T. Obě strany ruku v ruce vydělaly mnoho miliard korun na akciích ČEZ. Nyní se snaží vychýlit poměr sil na svou stranu. Za Tykačem stojí zejména partneři Antonín Koláček a Luboš Měkota, Slovákům drží palce především šéf ČEZ Martin Roman. Výsledek střetu bude mít značný vliv na budoucnost české energetiky a zřejmě další směřování Romanovy kariéry.

• Jiří Šimáně, jeden z nejúspěšnějších českých byznysmenů, přišel s nápadem, jak významně eliminovat hamižnost a nemravnost státních úředníků. S velkou mírou nadsázky navrhuje převzetí čínského modelu potírání korupce ve státní správě. Ten říká, že bude zastřelen každý, kdo z ní byl usvědčen. „Jen se obávám, aby to státní správu nerozkolísalo,“ dodává.

• Švýcarský Curych je zaslíben arbitrážím. Vede ji tam se svým západoevropským partnerem i jeden z nejbohatších mužů v Česku.
Ve společném podniku, jehož hodnota dosahuje jedenáctimístné cifry, to v poslední době poněkud skřípe.

• Exministr Vladimír Mlynář už ví, co znamená takzvaný polibek smrti. V roce 2003 se sešel s Petrem Kellnerem. Rádiu tehdy řekl, že byl zvědav, jak nejbohatší Čech vypadá. Minulý týden byl odsouzen na pět a půl roku. To jistě nemůže nesouviset. O polibku smrti už ví své bývalý ministr financí a dlouhodobě arestovaný Ivo Svoboda.
Poradce mu dělal druhý nejbohatší Čech Pavel Tykač.

• Ačkoli se zdálo, že Wallenbergové patří do starého železa, není tomu tak. Bleskovou akcí přeplatili americké Blackstone Group a Clayton Dubilier & Rice a získali přes holding Investor za 2,85 miliardy eur Mölnlycke Health Care. Jedna z továren švédské firmy leží v Karviné. Mölnlycke je významným producentem chirurgických prostředků na jedno použití a výrobků pro hojení ran.

• Devětadvacátého dubna oslavil pětapadesáté narozeniny Tamás Erdélyi. Rodák z Budapešti je známější pod jménem Tommy Ramone. Bubeník patřil mezi čtveřici zakladatelů slavných Ramones, první skutečně punkové kapely v historii. Ten, koho američtí Ramones zajímají, může nasednout na pražském hlavním nádraží (šesté nástupiště) na expresní vlak EC 176 a vyrazit do Berlína, kde je Ramones Museum.

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ