V porovnání průměrných cen bytů v jednotlivých vybraných městech srovnatelných s českou metropolí v rámci Evropské unie se Praha řadí do skupiny měst se spíše vyšší cenovou hladinou. Vyplývá to ze studie Finanční krize v rezidenčním developmentu, kterou dnes zveřejnily poradenská společnost Deloitte a makléřská firma Hyposervis.
Praha zaujala v porovnání s vybranými evropskými městy v cenách průměrně velkých bytů v prvním pololetí 2008 třetí příčku a přeskočila tak i některé západoevropské aglomerace s Prahou porovnatelné. Dražší už byly jen Varšava na druhém místě a nejdražší Řím. V poměru k průměrným měsíčním platům patřila Praha v prvním pololetí loňského roku také k relativně dražším evropským městům.
ČTĚTE TAKÉ: Sníží developeři ceny projektů? Budou muset
Na pořízení standardního bytu o výměře 68 m2 bylo zapotřebí nejméně 191 průměrných měsíčních platů, zatímco například ve Vídni pouze 47. Nejdražším z porovnávaných měst byla Varšava, kde bylo třeba 248 průměrných měsíčních platů. Ve vztahu k paritě kupní síly jsou podle studie ceny bytů průměrné velikosti ve Varšavě a Římě nadhodnocené, zatímco v Praze jsou téměř na optimální cenové hladině.
Ceny bytů v České republice rostly s mírnými výkyvy nepřetržitě téměř patnáct let. „Rezidenční trh byl na tento trend „zvyklý" a ze zvýšeného zájmu o vlastní bydlení těžily především developerské a stavební společnosti a díky multiplikačnímu efektu pozemní stavitelství i výrobci a prodejci stavebních materiálů," uvádí se ve studii. Podle průzkumu Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání nemovitosti v Česku výrazně zdražovaly zejména v roce 2007. Standardní byt o rozloze 68 metrů čtverečních zdražil mimo hlavní město až o 34 procent, v Praze pak až o 22 procent oproti roku 2006.
V současné době se růst cen bytů v rámci celé republiky téměř zastavil s výjimkou segmentu nadstandardních luxusních bytů v „prime" lokalitách, kde byl růst v posledních letech pomalejší. Nabídkové ceny bytů se začaly snižovat v posledním loňském čtvrtletí. Do cen bytů se již v druhé polovině roku 2008 začaly promítat negativní faktory nasycenosti rezidenčního trhu a „finanční" krize.
Foto: Lucie Pařízková