Přes 70 procent světových firem se bojí státních dluhů

Ekonomika
30. 9. 2010 09:45
Firmy nechtějí, aby státy šetřily na infrastruktuře.
Firmy nechtějí, aby státy šetřily na infrastruktuře.

Firmy na celém světě jsou nervózní ze státních dluhů. Celkem je výší státního dluhu znepokojeno 72 procent firem na světě, uvádí výzkum společnosti KPMG International. Nejčerněji vidí situaci Češi, Slováci a Irové.

Sedm z deseti firem z celého světa chce, aby státy škrtaly výdaje. A to především přes snižování platů ve veřejném sektoru (53 procent), snižování výdajů na armádu (47 procent) a omezování sociálních dávek (34 procent).

V České republice by platy snižovalo jen 40 procent z dotázaných, zatímco v Irsku bylo pro šetření ve státní správě sto procent, v Polsku šedesát a na Slovensku 55 procent šéfů společností.

„V časech zhoršené hospodářské situace je volání po snižování veřejných výdajů poměrně časté. Podnikatelé po státních zaměstnancích chtějí, aby k zajištění vyšší efektivity a snížení nákladů přijali stejná opatření, jaká museli v nedávné minulosti udělat oni sami," uvádí partner KPMG ČR Jan Žůrek.

Naopak manažeři nechtějí, aby se sahalo na peníze, které přitečou firmám. Omezení státních výdajů do infrastruktury, z níž mají společnosti zisky, totiž podporuje jen čtyřiadvacet procent manažerů.

Jen jedno procento respondentů se vyslovilo pro zvyšování daní bez dalších promyšlených kroků. „Devatenáct procent manažerů by souhlasilo se zvýšením daní, pokud by sloužilo pouze ke splacení dluhu a nebylo by součástí všeobecného zdanění," dodává zpráva KPMG.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ