Příjmová nerovnost v Německu dosáhla nového rekordu

Ekonomika
7. 10. 2019 17:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Navzdory hospodářské konjunktuře a téměř plné zaměstnanosti se v Německu v posledních letech dál rozvíraly nůžky mezi bohatými lidmi a skupinami s nízkými příjmy. Rozdíly dosahují rekordní úrovně, konstatoval německý institut pro hospodářský a sociální výzkum WSI.

Nerovnost se v současnosti zvětšuje sice pomaleji než na počátku tisíciletí, ale propast mezi velmi chudými a velmi bohatými je stále hlubší, upozornila expertka WSI Dorothee Spannagelová.

"U velmi bohatých se koncentrují stále větší příjmy," stojí v aktuální studii institutu. Skupiny s vysokými příjmy profitují z prudce rostoucích kapitálových výnosů a zisků firem. Naproti tomu 40 procent domácností s nejnižšími příjmy se dále propadlo, a to i ve srovnání se střední třídou, která těžila z dobré situace na trhu práce a citelného růstu platů.

"Stále více lidí je zasaženo chudobou," připomíná studie WSI. Podíl domácností, které mají k dispozici méně než 60 procent středního příjmu, a proto spadají pod definici chudoby, vzrostl mezi léty 2010 a 2016 z 14,2 procenta na 16,7 procenta.

Domácnostem pod hranicí chudoby se přitom daří stále hůře. Zvětšuje se totiž suma, kterou průměrná chudá domácnost v Německu potřebuje k překonání hranice 60 procent průměrného příjmu. Zatímco v roce 2005 chudým rodinám k dosažení této mety chybělo v průměru 2873 eur (zhruba 74 tisíc korun) ročně, v roce 2016 to už bylo 3452 eur, což je nárůst o 30 procent.

Hlavním důvodem tohoto vývoje je nerovnost v růstu platů v Německu. Stále větší skupině obyvatelstva s nejnižšími příjmy se vzdalují rostoucí mzdy střední vrstvy. Deset procent domácností s nejnižšími příjmy má při zohlednění inflace dokonce nižší reálné příjmy než v roce 2010.

Příjmová nerovnost se na východě Německa podle WSI zvětšuje ještě výrazně rychleji než na západě země, i když dosud jsou příjmové nůžky v nových spolkových zemích rozevřeny výrazně méně než v původních zemích.

Experti WSI doporučují rostoucí nerovnosti čelit celým balíčkem státních opatření, včetně zvyšování minimální mzdy nebo většího zdanění nejvyšších příjmů a velkých dědictví.

Nedávno zveřejněná studie německého ekonomického institutu DIW ukázala, že v Německu panuje také velká majetková nerovnost. Deset procent nejbohatších Němců vlastní 56 procent celkového majetku v Německu, zatímco na chudší polovinu připadá podíl pouhých 1,3 procenta celkového majetku. Majetková nerovnost se však v posledních deseti letech podle DIW nezvětšovala.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/MabelAmber

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ