Příspěvek OSVČ: finanční správa registruje více než 792 tisíc žádostí

Ekonomika
2. 6. 2020 11:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Finanční správa do pondělka přijala 792 333 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ). Celkem vyřídila přes 790 tisíc žádostí a vyplatila 17,7 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které zveřejnila finanční správa na twitteru.

OSVČ mohou o příspěvek žádat od 9. dubna. Od 12. března do 30. dubna činil maximální příspěvek 25 tisíc korun, tedy 500 korun denně. Následně ministerstvo financí prodloužilo vyplácení příspěvku i po 30. dubnu do 8. června, a to opět 500 korun denně. Na druhé období ovšem musí OSVČ opět podat žádost, pokud již požádala o příspěvek v prvním období. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700 tisíc OSVČ.

Za první období požádalo o příspěvek dosud 516 007 lidí, správa vyřídila 515 549 žádostí. Za druhé období eviduje správa 276 326 žádostí a vyřídila jich 274 540.

Zároveň již mohou žádat o příspěvek společníci malých společností s ručením omezeným. Ti by také měli podle vládní novely dostávat stejně jako osoby samostatně výdělečně činné 500 korun denně. Od 12. března do 8. června by mohlo jít až o 44 500 korun.

V této souvislosti správa upozornila, že společníci malých firem musí pro žádosti podávané datovou schránkou použít tu osobní. Ti, kteří již žádost odeslali z datové schránky společnosti a nepodepsali vlastnoručně čestné prohlášení, musí žádost podat znovu. Dále musí společníci podat žádost podat na úřad v místě pobytu společníka, nikoliv v místě sídla společnosti.

Podnikatelé mohou požádat o příspěvek e-mailem, poštou, prostřednictvím datové schránky, přes aplikaci Elektronická podání pro finanční správu, na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady. Nejvíce žádostí je e-mailem.

Příspěvek je určen nejen živnostníkům, ale i dalším obdobným samostatným profesím. Příspěvek nepodléhá exekuci ani dani z příjmů. Dosáhnou na něj i OSVČ, které současně pracují v zaměstnaneckém poměru jako pedagogové.

Zástupci obcí a krajů kritizují, že vyplácení bonusu připraví místní samosprávy o příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Černý Tomáš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ