Provozovatele mobilních toalet drtí dopady krize

Ekonomika
26. 8. 2010 08:00
Provozovatelé mobilních záchodů zažívají krušné časy.
Provozovatelé mobilních záchodů zažívají krušné časy.

Bez instalovaných mobilních toalet - lidově zvaných "přenosné kadibudky" - si dnes už prakticky nelze představit žádný hudební festival, kulturní veselici na náměstí nebo zázemí většího staveniště. Přesto toto odvětví, ve kterém se otáčí až půl miliardy korun ročně, zažívá "hubené období". Krize srazila stavební výrobu a tím i poptávku po toaletách na stavbách, na kterém stojí byznys "kadibudkových" firem.

Citelný pokles stavebních prací pocítila v poptávce po svých toaletách i společnost Toi Toi, která provozuje 7800 mobilních záchodků a je s téměř osmdesáti procenty lídrem trhu. "Téměř šedesát procent našich zakázek realizujeme se stavebními firmami. Stavebnictví je teď v hlubokém útlumu a to se negativně projevuje i u nás," říká pro on-line deník TÝDEN.CZ šéf společnosti Karel Svoboda.

Propad zájmu o plastové toaletní budky dokumentují i čísla hospodaření firmy. Loni Toi Toi utržila 312,4 milionu korun, zatímco v roce 2008 to bylo téměř 361 milionů. Propad zisku byl však mírnější - díky úsporným opatřením loni společnost po zdanění vydělala 83,8 milionu oproti 84,7 milionům korun v roce 2008. Ve zlepšení situace a opětovný nárůst tržeb Svoboda již nevěří. "Už se to nikdy nezlepší. Už nikdy nedosáhneme stavu, který tu byl před krizí," nastiňuje chmurnou vizi.

Pro Toi Toi může být alespoň částečnou útěchou, že její druhý pilíř - letní hudební festivaly - je stále pevný a nezmenšuje se. "Máme podchyceno téměř 90 procent všech hlavních hudebních festivalů a jejich počet spíš přibývá," dodává Svoboda, podle kterého tvoří obrat z festivalů patnáct procent celkových tržeb. Průměrná "životnost" kadibudek se pohybuje v rozmezí tří až pěti let, ale má k dispozici i takové, které bez poničení vydržely i patnáct let.

Stejné potíže s poklesem zájmu o své mobilní toalety hlásí i menší provozovatelé. Například společnosti Johnny Servis loni klesly tržby na 70,4 milionu z předloňských téměř 83 milionů. "Zaměřujeme se na stavby a drobné společenské akce. Zájem o toalety je oproti loňskému roku nižší," říká Petr Myslín, manažer společnosti pro region východních Čech.

Na trhu se začíná pomalu rozhlížet i další provozovatel toalet, společnost Profo Monolity. "K dispozici máme přibližně 400 mobilních toalet," říká manažerka společnosti Jana Jourová. Podle se ceny za pronájem liší podle časové délky. "U dlouhodobého pronájmu se cena pohybuje kolem stokoruny za den. U kulturních akcí, jako jsou hudební festivaly, které časově pokrývají prodloužený víkend, se cena pohybuje okolo 1700 korun za jednu toaletu," uzavírá Jourová.

Další čtení

ilustrační foto

Po smrti papeže vystřelily ceny letenek do nebe. Lidé chtějí na pohřeb

Ekonomika
23. 4. 2025

Apple a Meta porušily práva zákazníků. Evropa jim dala miliardové pokuty

Ekonomika
23. 4. 2025
Elon Musk

Tesla míří do pekel, klesají zisky. Musk proto utlumí práci pro Trumpa

Ekonomika
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ