Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci klesla na 2,34 procenta z listopadových 2,35 procenta. Sazby klesly jedenáctý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla. Objemy i počty poskytnutých hypoték v prosinci klesly.
Do bank si přišlo pro hypotéku v prosinci 7074 klientů, o 231 méně než v listopadu. Objem poskytnutých hypotečních úvěrů dosáhl téměř 18 miliard korun proti 18,3 miliardy v předchozím měsíci.
"Přestože se dále snížila průměrná úroková sazba, na počtu sjednaných hypoték se to neprojevilo. Nicméně objem těchto obchodů neklesá stejně rychle jako počty. Díky tomu byl opět překonán rekord v průměrné výšce úvěru, který činí 2,544 milionu korun," uvedl specialista Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Vývoj průměrné úrokové sazby v posledních měsících naznačuje, že se prostor pro další pokles již zřejmě uzavřel. V prosinci zlevnila hypotéky jen Sberbank, velké banky sazby zvyšovaly a pokračují v tom i v novém roce. Jako poslední zvedla sazby Hypoteční banka, a to o 0,2 procentního bodu s platností od 13. ledna. Na stejný krok hypoteční jedničky v prosinci zareagovaly zvýšením sazeb Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Wüstenrot.
"Očekávaný pokles úrokových sazeb se zastavil, nyní se vydají opačným směrem a začnou postupně opět růst. Není ani vyloučeno, že se v prvním čtvrtletí 2020 dočkáme i výraznějšího skoku nad 2,5 procenta," řekl ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Z hlediska splátky ale pro klienty nepůjde o zásadní problém, hypotéky zdraží v řádech desetikorun, maximálně stokorun, podotkl.
Se zlevňováním hypoték v ČR je definitivně konec, levnější než teď už letos patrně nebudou, souhlasil analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Letos navíc podle něho ČNB zřejmě zpřísní podmínky jejich poskytování, takže v Praze bude běžně třeba "dát na dřevo ze svého" až dva miliony korun. Centrální banka patrně vydá doporučení, aby klienti mohli dostat od banky financování pouze 70 procent, zatímco nyní si berou úvěr někdy až do 90 procent hodnoty nemovitosti, dodal. Tuto spekulaci ale ČNB ve středu dementovala.
"ČNB dementuje informaci, že plánuje další zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů, konkrétně snížení poměru hodnoty nemovitosti financovatelné hypotékou (LTV) na 70 procent. ČNB nikdy takový záměr nezmínila a dokonce ani nenaznačila. Uvedená a médii citovaná 'očekávání' zpřísnění limitu ukazatele LTV nejsou ničím podložená, uvádějí trh i veřejnost v omyl a budí dojem, že jsou vytvářena uměle za účelem posílení poptávky po hypotékách," sdělila ČNB.