Průmysl oživuje a s ním i česká ekonomika

Ekonomika
8. 2. 2015 08:00
Český průmysl dosáhl koncem loňského roku na předkrizovou úroveň produkce.
Český průmysl dosáhl koncem loňského roku na předkrizovou úroveň produkce.

Český průmysl, motor tuzemské ekonomiky, nabral dlouho nevídané obrátky. Pozitivní trend začal být patrný již v polovině roku 2013, přičemž postupně docházelo k jeho zesilování. Ke konci loňského roku tak bylo konečně dosaženo předkrizové úrovně průmyslové produkce.

Tahounem byl zejména automobilový sektor, jemuž pomáhá oživení jak domácího, tak hlavně evropského trhu. Evropa se v loňském roce konečně vymanila z šestiletého období, kdy na jejím trhu docházelo rok co rok k poklesu prodejů nových automobilů. Pozitivním signálem pro české výrobce je, že i letošní rok by měl být ve znamení postupného navyšování prodejů. Nutno však podotknout, že to bude oživení jen velmi křehké a jeho konečná síla do značné míry určí, jak se zdejšímu průmyslu povede.

O závislosti našeho průmyslového sektoru na zahraniční poptávce jasně svědčí i čísla za loňský rok, kdy tržby z přímého vývozu meziročně vzrostly o 15,9 procenta, přičemž tržby domácí víceméně stagnovaly. V letošním roce by však naše napojení na evropské trhy mělo být spíše výhodou. Očekává se totiž zrychlení evropské ekonomiky z loňského reálného meziročního růstu o 1,3 procenta až na 1,5 procenta. Půjde tak o nejsilnější tempo růstu reálného HDP od roku 2011, jehož tahounem by měl být náš největší obchodní partner, a to Německo.

Velkým otazníkem bylo ještě donedávna to, jak bude Česká národní banka reagovat na deflaci spotřebitelských cen, jejíž realizace je jen otázkou času. Ve hře bylo i posunutí kurzového závazku čili další intervence na oslabení české koruny. Dle nedávného vyjádření guvernéra ČNB je však další devalvace velmi málo pravděpodobná, a to kvůli tomu, že deflace je způsobena zejména poklesem cen komodit a ne odkládáním spotřebitelských výdajů, tak jak tomu bylo v roce 2013.

S další podporou ve formě nižšího kurzu domácí měny tak tuzemští exportně orientovaní průmyslníci počítat nemohou. To by jim však měla více než vynahradit rostoucí ekonomika a z toho plynoucí navýšení zakázek. Průmysl je navíc významným zaměstnavatelem, a to ať již přímo, či nepřímo přes tvorbu pracovních míst pro napojené sektory. Pozitivní dopad zvýšené průmyslové aktivity by tak měl být patrný i na pracovním trhu.

Autorem textu je analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Autor: - hep -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ