Až třetina lidí, kteří navštěvují začátkem roku kvůli neřešitelným dluhům finanční poradny, tam chodí kvůli půjčkám na Vánoce a vánoční dárky. Nemají je totiž z čeho splácet. Zájem o tyto úvěry přitom v povánoční období podle bank a úvěrových společností roste až o několik desítek procent.
Například společnost Cetelem zaznamenala v listopadu oproti předchozímu měsíci nárůst počtu poskytnutých úvěrů o 20 procent. "Očekáváme, že se zájem o úvěry bude v následujících týdnech ještě zvyšovat," konstatovala mluvčí společnosti Barbora Minksová. Lze podle ní očekávat, že trend v podobě rostoucího zájmu o nákup na splátky vydrží až do Vánoc a jako každoročně bude pokračovat i v lednu. "Řada lidí totiž čeká na povánoční slevy," dodala Minksová.
Podobný zájem hlásí i další finanční společnosti. Například u Provident Financial se v tomto období ve srovnání se zbytkem roku zvyšuje zájem o úvěry až o čtvrtinu. Podobné je to i u UniCredit Bank, podle které zájem o "vánoční" úvěry kulminuje v průběhu první poloviny prosince. "Lidé čekají do poslední chvíle, zda zvládnou financovat všechny své potřeby z vlastních zdrojů, nebo požádají o úvěr," řekl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.
Nízké příjmy, velké výdaje
Podle odborníků, kteří se soustředí na pomoc ve finanční tísni, se přitom "vánoční" úvěry velké části lidí nevyplatí. "Třetina klientů k nám po Vánocích, po Novém roce nebo na začátku jara chodí právě kvůli podobným půjčkám," řekl David Šmejkal z Poradny při finanční tísni.
Problémy podle něj nastávají už při prvních splátkách, a to i u nižších úvěrů. "Většinou si klient zapomene spočítat, jaké má měsíční příjmy a jaké má výdaje, a zapomene také na to, že v průběhu Vánoc jsou ty výdaje o něco větší," míní Šmejkal. To pak dostává jejich rodinné rozpočty do nerovnováhy.
Šmejkal není sám, kdo poukazuje na problémy spojené s půjčkami na Vánoce. "Po úvěrech na dovolenou je to druhý nejabsurdnější důvod, proč si brát půjčku," rozčiluje se Miloš Borovička z Občanského sdružení spotřebitelů TEST. Banky se podle něj chlubí, že dávají peníze na vzdělávání svých klientů ve finanční gramotnosti, a pak spustí reklamní kampaň s podtextem "půjčujte si na dárky". "To je, jako by říkali, půjčujte si nezodpovědně," dodal Borovička.
Podle Pavly Hávové z ČSOB se však u vánočních půjček zřejmě blýská na lepší časy. "Je patrný trend opatrného zadlužování, klienti preferují do určité míry nižší měsíční zatížení, a tedy delší dobu splácení, které je v případě nepříznivé finanční situace tolik neohrozí," domnívá se Hávová.