Užívání nelegálního softwaru je v současné době rozšířené hlavně ve firmách v Karlovarském a Ústeckém kraji, nejvíce ho naopak potírají v Praze a ve Středočeském kraji. Z průzkumu společnosti truconneXion vyplynulo, že v porovnání s loňským rokem se kraje na prvních i posledních místech pomyslného žebříčku téměř nezměnily. Výjimkou je Ústecký kraj, který se nejvíce propadl a z loňského devátého místa spadl na současné předposlední.
V Česku se nyní podle analytiků společnosti IDC nelegálně užívá 36 procent softwaru, míra pirátství tak klesla za uplynulý rok o jedno procento. Podle protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance) jsou za poklesem zejména firmy a státní správa, ve kterých se snížilo užívání nelegálního softwaru o zhruba tři procentní body; naopak u domácností stouplo o dva až tři body. Pirátství tuzemským výrobcům a distributorům softwaru podle BSA ročně zkrátí tržby o přibližně 3,7 miliardy korun.
"Skokany roku" v potírání pirátství se podle společnosti truconneXion letos do jisté míry staly kraje Jihočeský a Zlínský, které si shodně polepšily o čtyři příčky. Dlouhodobým lídrem v oblasti prevence softwarového pirátství ve firmách je pak Praha. To je dáno tím, že v metropoli sídlí více zahraničních firem, které při odhalování počítačových pirátů prosazují mezinárodní standardy a vlastní korporátní řešení.
Softwarové pirátství lze podle společnosti truconneXion nejčastěji nalézt mezi malými až středními firmami, které využívají deset až sto počítačů. "Nejčastěji jde o společnosti podnikající spíše v tradičnějších odvětvích, jako je prvovýroba. V tomto mikroklimatu, které se vyznačuje pomalejším zaváděním inovativních metod a trendů, se firemnímu pirátství daří nejlépe," říká ředitel pro strategii společnosti truconneXion Robert Kleiner.