Agentura Moody's snížila rating společnosti ČEZ. Tato jednoduchá zpráva mohla minulý týden stát za dočasně ztuhlými rysy investorů jedné z největších českých firem. Ratingové agentury umí svým hodnocením zavařit nejen firmám, ale i celým státům. Nevyhnuly se Rusku, Spojeným státům ani Evropské unii.
Pro český energetický gigant se známka A3 posunula na Baa1. Rating investorům ukazuje, jestli bude firma schopná včas a v plné výši splácet své závazky, jako jsou úvěry nebo dluhopisy. Jeho snížení je tak v podstatě varováním.
Zpráva o snížení ratingu ČEZ se objevila takřka ve všech médiích. I to, že ji musela doprovázet uklidňující slova českých analytiků, ukazuje, jak silné postavení agentury mají.
Ono se vlastně ani není čemu divit. Celosvětový trh mají rozdělený prakticky jen tři takové společnosti, ač je jich celkem daleko více než sto. Vedle Moody's jsou to Standard & Poor's (S&P) a Fitch, které podle odhadů obhospodařují 95 procent oboru ve světě, v EU zhruba 92 procent. Proti velké trojce nemají ostatní prakticky šanci.
Jejich vliv je tak veliký, až znervózňuje i jinak sebevědomé politiky. Rusko například pro jistotu jejich fungování omezilo a spouští vlastní hodnocení. I když tak možná na první pohled vypadají, ratingové agentury rozhodně nejsou neomylné. Ukázalo se to zvlášť v případě americké hypotéční krize před osmi lety. Jak ovšem ukazuje poslední zpráva americké Komise pro cenné papíry (SEC), která fungování hodnotitelů každoročně zkoumá, od krize se moc nepoučili.
* Jaký vliv bude mít snížení ratingu na ČEZ?
* Které chyby našla ve fungování agentur Komise pro cenné papíry?
* Kde se vzalo silné postavení velké "trojky"?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NAJDETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 18. DUBNA.