Realitní trh brzdí právní změny, amatérismus a korupce

Ekonomika
26. 2. 2014 18:06
Celkem 38 procent respondentů také označilo za hlavní nešvar českého realitního trhu přetrvávající amatérismus a nesolidní jednání, které poškozuje celý trh (ilustrační foto).
Celkem 38 procent respondentů také označilo za hlavní nešvar českého realitního trhu přetrvávající amatérismus a nesolidní jednání, které poškozuje celý trh (ilustrační foto).

Právní a daňové změny v souvislosti s novým občanským zákoníkem jsou hlavním omezením brzdícím rozvoj českého realitního trhu. Problémem je i amatérismus a korupce. Vyplývá to z průzkumu společnosti Incoma GfK pro Asociaci pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), ve kterém bylo osloveno na pět stovek odborníků působících na českém trhu nemovitostí.

Takřka polovina respondentů uvedla právě právní a daňové změny spojené se zavedením nového občanského zákoníku za hlavní omezení, které nejvíce ovlivní rozvoj trhu v následujících dvou letech. "Cesta k právní jistotě a předvídatelnosti dopadů posledních změn nebude podle odborníků vůbec jednoduchá a teprve praxe v nejbližších dvou letech ukáže praktický dopad nové legislativy. Stěžejní roli pak sehrají podle komentářů zejména změny v DPH, které aktuálně provází řada protichůdných rozkladů a stanovisek," uvádí ARTN.

Druhým nejčastěji uváděným faktorem brzdícím další rozvoj nemovitostního trhu je financování developmentu. Na 37 procent dotázaných zmínilo zejména vysoké požadavky na výši equity a konzervativní přístup ze strany financujících bank. Na třetím místě omezujících faktorů se umístila celková ekonomická situace v České republice, tedy pomalu rostoucí HDP, slabá poptávka, politická nestabilita, nízká atraktivita pro zahraniční investory a v neposlední řadě kurzový vývoj české koruny vůči euru.

Celkem 38 procent respondentů také označilo za hlavní nešvar českého realitního trhu přetrvávající amatérismus a nesolidní jednání, které poškozuje celý trh. Přetrvávajícím neduhem je i nadále korupce, na čemž se shodlo 15 procent respondentů.

Při pohledu na další směřování realitního trhu v ČR jsou oslovení odborníci optimističtí. Očekávají jeho stabilizaci a poté i růst. Největší potenciál má podle respondentů kancelářský segment hlavně v Praze. Někteří respondenti upozornili také na to, že se Česká republika opět stává atraktivní pro logistické a výrobní firmy, přibývat by proto mělo logistických a průmyslových ploch. Mírný nárůst očekávají také v bytové výstavbě.

Odborníci se však shodli, že napříč segmenty existuje velký rozdíl mezi Prahou a regiony. Ten by se měl v následujících dvou letech ještě více prohloubit.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ