Říjen na trzích bývá prokletý. Jaké nástrahy číhají letos?

Ekonomika
6. 10. 2012 08:30
Jaké nástrahy letos v říjnu číhají na burzách?
Jaké nástrahy letos v říjnu číhají na burzách?

Říjen bývá pro akciové trhy prokletým měsícem. Mnohé z negativních událostí, jež se nám zaryly hluboko do paměti, se staly právě v měsíci, kdy padá listí a ulice zahalují mlhy. Černé pondělí v roce 1929 hovoří za vše. Čeho by se investoři měli bát letos?

Přestože mají investoři z října přirozený respekt, statistiky naznačují, že v některých letech předváděly akciové trhy i v tomto měsíci slušný výkon. Vzhledem k tomu, že jsou v současnosti indexy na svých postlehmanovských maximech, těch, kteří by sázeli na letošní říjnový propad, je pomálu.

Investoři si vychutnávají euforii z trojnásobné akce světových centrálních bank (Fedu, ECB a čínské centrální banky) a podceňují ekonomická a geopolitická rizika. Především hrozbu izraelsko-íránského konfliktu.

Izraelská akce proti íránskému jadernému programu

Mnoho insiderů zastává názor, že vzhledem k blízkosti amerických prezidentských voleb je pro prezidenta Obamu obtížnější bránit izraelské akci. Armáda mezinárodních námořních sil se shromažďuje v Perském zálivu, což navozuje dojem rychle se vyvíjející situace. Brzy bude možná nutné Hormuzský průliv bránit proti íránské reakci na izraelskou preventivní akci*.

Protizápadní protesty na Blízkém východě a antijaponské nálady v Číně podtrhují geopolitickou nejistotu. Vše přichází navíc právě v době, kdy může růst ceny ropy podrazit nohy chatrnému globálnímu oživení.

Množí se názory analytiků, že v ceně ropy je po 30procentním růstu za poslední čtyři měsíce již riziko izraelsko-íránského konfliktu započítáno. Za normálních okolností by měly na ceny ropy působit hlavně tlaky na pokles, například ekonomické zpomalení a výrazný srpnový propad importu ropy do Číny. Přesto nemůžeme počítat s tím, že by pouhé očekávání konfliktu mělo na ropu stejný vliv jako skutečná vojenská akce.

Z historie je patrné, že výrazný růst ceny ropy ekonomické aktivitě extrémně škodí, obzvláště v době, kdy je spotřebitelská poptávka tak slabá. Téměř všem moderním recesím předcházel prudký vzestup nákladů na energie. Odhaduje se, že průměrně připravily světový HDP o šest až devět procent.

Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s Investičním webem, čtěte ZDE.

Autor: - red -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ