Říjen bývá pro akciové trhy prokletým měsícem. Mnohé z negativních událostí, jež se nám zaryly hluboko do paměti, se staly právě v měsíci, kdy padá listí a ulice zahalují mlhy. Černé pondělí v roce 1929 hovoří za vše. Čeho by se investoři měli bát letos?
Přestože mají investoři z října přirozený respekt, statistiky naznačují, že v některých letech předváděly akciové trhy i v tomto měsíci slušný výkon. Vzhledem k tomu, že jsou v současnosti indexy na svých postlehmanovských maximech, těch, kteří by sázeli na letošní říjnový propad, je pomálu.
Investoři si vychutnávají euforii z trojnásobné akce světových centrálních bank (Fedu, ECB a čínské centrální banky) a podceňují ekonomická a geopolitická rizika. Především hrozbu izraelsko-íránského konfliktu.
Izraelská akce proti íránskému jadernému programu
Mnoho insiderů zastává názor, že vzhledem k blízkosti amerických prezidentských voleb je pro prezidenta Obamu obtížnější bránit izraelské akci. Armáda mezinárodních námořních sil se shromažďuje v Perském zálivu, což navozuje dojem rychle se vyvíjející situace. Brzy bude možná nutné Hormuzský průliv bránit proti íránské reakci na izraelskou preventivní akci*.
Protizápadní protesty na Blízkém východě a antijaponské nálady v Číně podtrhují geopolitickou nejistotu. Vše přichází navíc právě v době, kdy může růst ceny ropy podrazit nohy chatrnému globálnímu oživení.
Množí se názory analytiků, že v ceně ropy je po 30procentním růstu za poslední čtyři měsíce již riziko izraelsko-íránského konfliktu započítáno. Za normálních okolností by měly na ceny ropy působit hlavně tlaky na pokles, například ekonomické zpomalení a výrazný srpnový propad importu ropy do Číny. Přesto nemůžeme počítat s tím, že by pouhé očekávání konfliktu mělo na ropu stejný vliv jako skutečná vojenská akce.
Z historie je patrné, že výrazný růst ceny ropy ekonomické aktivitě extrémně škodí, obzvláště v době, kdy je spotřebitelská poptávka tak slabá. Téměř všem moderním recesím předcházel prudký vzestup nákladů na energie. Odhaduje se, že průměrně připravily světový HDP o šest až devět procent.
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s Investičním webem, čtěte ZDE.