Od června 2016 má být podle europoslanců zrušený roaming a lidé mají platit za volání z ciziny domácí sazby. Má to ale háček, tato možnost bude omezena na určitý limit služeb a dat. Zrušení roamingu je tak pouze zdánlivé.
Evropský parlament minulý týden slavnostně schválil zrušení roamingu. Obyvatelé Evropské unie by měli od půlky června volat na území členských zemí podle svého domácího tarifu. Nebudou muset platit zbytečně vysoký doplatek za spojení ze zahraničí.
Alespoň tak vypadaly tiskové zprávy. Podle zjištění TÝDNE se ale ukazuje, že je to trochu jinak. Podle Martiny Kemrové z T-Mobilu rozhodnutí europoslanců úplný konec roamingu neznamená. Pro odchozí hovory, SMS a data bude podle ní nastaven limit a domácí ceny budou platit pouze do jeho vyčerpání. Nad tuto hranici se budou opět účtovat další poplatky obdobné roamingu. Předběžně má jít podle Kemrové o 20 minut volání, 20 SMS a 50 MB dat.
"Opatření je nutné proto, aby se zamezilo zneužívání těmi, kdo nepoužívají roaming standardním způsobem při dočasném cestování, například na dovolené nebo na služební cestě jako naprostá většina Evropanů," potvrdila informaci mluvčí českého zastoupení Evropské komise Karolína Kottová. Jinými slovy, komise chce zabránit, aby lidé využívali SIM kartu jiné evropské země ve svém státě jenom proto, že tam jsou výhodnější tarify. Obavy Evropské komise o příjmy operátorů nejsou od věci. Změny v tarifech v Česku před časem odstartovalo zjištění, že v zahraničí jsou sazby podstatně levnější.
Až do limitu, který bude teprve stanoven, ovšem lidé ušetří. "Když si například platíte měsíční cenu za určité množství minut, SMS zpráv či objemu dat a budete cestovat do jiné země v Evropské unii, vše, co z tohoto daného objemu při cestě použijete, vám bude odečteno tak, jako byste služby využívali doma," říká Kottová. Má-li tedy člověk neomezený tarif s volnými minutami, neměl by platit za volání v rámci Unie vůbec nic - tedy až do vyčerpání limitu.
Ještě předtím - od konce dubna do půlky června - by měly být sníženy ceny volání z ciziny, kdy by lidé na dovolené nebo na služební cestě platili za roaming maximálně pět eurocentů, tedy asi 1,35 koruny za minutu volání, dva centy (0,54 koruny) za textovou zprávu a pět centů za použití 1 MB internetu v mobilu.
Operátoři i přesto proti alespoň částečnému zrušení roamingu protestují s poukazem na to, že jim kvůli jeho neustálému zlevňování klesají zisky. "Během prvního roku, kdy vešla v platnost regulace roamingu, jsme kvůli tomu zaznamenali roční propad tržeb ve výši jedné miliardy korun," řekla Kemrová z T-Mobilu. Zda operátoři kvůli tomu změní ceny jiných služeb, však neprozradili.