Nájemné v regulovaných bytech příští rok průměrně vzroste v průměru o šestnáct procent. Pro část obyvatel tak půjde o další cenový šok. Od příštího roku totiž kvůli zvýšení spodního pásma daně z přidané hodnoty z desíti na dvanáct procent porostou ceny potravin či vodného. Na občany také dolehnou vyšší daně a rovněž zvýšení cen elektřiny kvůli dotacím na solární energii.
Zvýšení cen regulovaného nájemného se bude týkat přibližně tři sta tisíc domácností. "V nájemních bytech ve všech krajských městech kromě Ostravy a Ústí nad Labem a ve středočeských městech nad 10 tisíc obyvatel může v roce 2011 jednostranně zvýšené nájemné zvednout průměrnou hladinu nájemného o 16 procent," uvedla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Kateřina Jegorovová.
Navýšení o šestnáct procent je průměr za část republiky. "Je to nespravedlivé, protože někde se nájem může zvednout o padesát procent, jinde o tři procenta," uvedl Milan Taraba, předseda sdružení nájemníků ČR. Podle Taraby jsou hlavními ohroženými skupinami mladé rodiny a důchodci.
Na většině území však příští rok už nebude možné nájemné jednostranně zvýšit. "V roce 2011 mohou být změny nájemného v těchto oblastech dosaženy pouze na základě dohody mezi nájemcem a pronajímatelem, nikoli tedy jednostranným zvýšením," uvádí mluvčí Jegorovová. Na zvýšení nájmu se tedy musí domluvit majitel s nájemníkem. Pokud k dohodě nedojde, věc půjde k soudu.
ČTĚTE TAKÉ: Ceny bytů a domů v Česku pokračují v sestupu
Návrh na řešení sporných nájmů prostřednictvím soudů kritizuje právě Sdružení nájemníků ČR. Prosazuje, aby zákonodárci přijali zákon o takzvaně místně obvyklém nájemném, jako je to například v Německu. "Pronajímatel bude mít dle tohoto zákona prostředky na řádnou péči o řádně udržované byty, zajištěnu návratnost své investice a přiměřený zisk, nájemci budou chráněni před lichvou," řekl Taraba.
Zvýšení regulovaného nájemného postihne část obyvatelstva spolu se zvyšováním cen i v jiných oblastech. Nečasův kabinet v rámci úsporných kroků totiž plánuje navýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z dnešních deseti na dvanáct procent. Bude to znamenat zdražení potravin, léků, knih či vodného. Ceny bytů se zdražení kvůli slabé poptávce zřejmě nedotkne.
Lidé však pocítí zvýšení daní, kvůli kterému přijdou ročně o 1200 korun. Výrazně nahoru se posune i cena elektrické energie, a to zejména kvůli doplatkům na solární energii. Stát se totiž v minulých letech zavázal vykupovat elektřinu ze slunce za několikanásobně vyšší ceny, než se prodává elektřina vyrobená z uhlí nebo jádra.
Foto: Jan Schejbal