Rok na akciových trzích: co se změnilo?
13.03.2010 13:00 Seriál
Akciové indexy sice sílí, ale obavy investorů přetrvávají. Za poslední rok se totiž změnilo víc než jen hodnota portfolií. Dnešní podmínky na finančních trzích jsou zcela odlišné od těch před rokem. Tehdy se indexy zastavily po více než 17měsíčním propadu. Například index S&P 500, klíčový ukazatel výkonnosti amerických akcií, ztratil více než polovinu ze své hodnoty.
"Lidé zapomínají, jak bezútěšný stav v té době panoval. S&P 500 klesl v období od října 2007 do loňského března o 57 procent. Velmi málo lidí mělo odvahu dát peníze zpět do akcií," říká Martha Pomerantzová, hlavní investorka Lowry Hill Investment Advisors. Index S&P 500 však nezahálel a od březnových minim si polepšil o 60 procent. I přes tento raketový růst zůstává téměř 30 procent pod svým historickým maximem z 9. října 2007.
ČTĚTE TAKÉ: Buffett i Gates milují odpadky. Doslova
Zatímco se ceny zotavily, účinky této divoké jízdy zanechaly na trhu hluboké šrámy. V novém tržním prostředí sledujeme hlavně pokles kolísavosti, nálady a výkonu jednotlivých akciových titulů.
1. Kolísavost
Podle indexu VIX (Chicago Board Options Exchange SPX Volatility Index), který měří kolísavost, je S&P 500 jako na houpačce. Poslední klidné období z let 2004 až 2006 vystřídal vrchol z 20. listopadu 2008, kdy se kolísavost akcií vyšplhala na rekordních 80,9 bodu. Od té doby klesala až na hodnotu z loňského března, která se zastavila na 40 bodech.
ČTĚTE TAKÉ: Tři největší chyby Warrena Buffetta
"Od té doby se VIX jen pohyboval u dna. Jedním z uklidňujících vlivů byla rozhodnost Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) a amerického ministerstva financí," podotýká Todd Colvin, viceprezident společnosti MF Global. Hodnota indexu VIX byla na začátku března pod dvaceti body.
2. USA a zbytek světa
Přesně před rokem ekonomové odhadovali, že se USA utopí ve finančních problémech. Živnou půdou pro investice tak měl být zbytek světa. Nyní se ovšem celosvětově jeví americký trh jako přijatelné místo pro investování.
V roce 2009 americké akcie za zbytkem světa zaostávaly. Index MSCI rozvíjejících se trhů vzrostl o 74,5 procenta, kdežto S&P 500 stoupl za rok 2009 pouze o 23,45 procenta. Letos je opět vše jinak. S&P 500 zatím roste rychleji než rozvíjející se trhy, ačkoli rozvíjejícím se ekonomikám se hospodářsky daří lépe než Spojeným státům.
3. Růst vs. hodnota
Investoři většinou rozdělují akcie do dvou kategorií: na růstové akcie, které jsou rychlejší a citlivější na ekonomické změny, a hodnotové tituly, které jsou pomalejší, ale stále stabilní a odolné. Tyto "velké" firmy často vyplácejí dividendu, zatímco růstové často zisk reinvestují s vidinou dalšího růstu.
ČTĚTE TAKÉ: Jak s penězi hospodaří boháči
V tomto roce jsou zatím oba typy na stejné úrovni. "Growth Index" je na hodnotě 0,5 procenta a "Value Index" na 1,5 procenta.
4. Jednotlivé sektory
To, jaké akcie jsou zrovna v módě, se poslední dobou mění na Wall Streetu velice rychle. Jeden měsíc upřednostňují investoři energetický sektor, další měsíc finanční sektor. V roce 2009 však jednoznačně zvítězil sektor technologický.
Index S&P 500 informačních technologií si loni připsal 59,9 procenta - o 36,5 procentního bodu více než samotný index S&P 500. Před druhým nejlepším sektorem je to náskok o téměř patnáct procent.
ČTĚTE TAKÉ: Hodláte investovat? Vyvarujte se největších chyb
Navzdory všem změnám zůstává názor investorů na nejhorší sektor stejný. Jedná se o sektor telekomunikací, který zahrnuje takové tituly jako AT&T nebo Verizon. Tento sektor zaostal za všemi a vyrostl o pouhých 2,6 procenta. A ani v roce 2010 si nepolepšil. Zůstává na posledním místě se ztrátou přes deset procent.
5. Nálada
Jedním ze způsobů, jak posoudit a rozpoznat náladu investorů, je sledovat, kolik peněz proudí skrze podílové fondy. Podle společnosti TrimTabs Investment Research bylo v lednu vloženo do akcií více než šest miliard dolarů. Jde o posun, jelikož za rok 2009 se podílovým fondům podařilo z akciových trhů stáhnout přes 31 miliard dolarů. Po dobrém prvním měsíci letošního roku se však nálada změnila a v únoru šlo opět o vybírání zisků v hodnotě 7,8 miliardy dolarů.
U investorů je tak stále patrná opatrnost a ostražitost. Radši kupují bezpečné státní a podnikové dluhopisy, a to i přes extrémně nízké úrokové sazby.
Připraveno ve spolupráci s Investičním webem (investicniweb.cz).
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.