Ropa má <span>nový rekord</span>: 146 dolarů za barel

Ekonomika
11. 7. 2008 14:00
Americká ropa má nový rekord, skoro 146 dolarů za barel.
Americká ropa má nový rekord, skoro 146 dolarů za barel.

Americká ropa má nový rekord, skoro 146 dolarů za barel.Cena americké ropy se dnes vyšplhala na nové rekordní maximum v těsné blízkosti 146 dolarů za barel kvůli obavám ohledně dodávek suroviny z Íránu a Nigérie. K nárůstu přispěly rovněž hrozba stávky v brazilském ropném průmyslu a slabý kurz dolaru.

Kolem 13. hodiny středoevropského času se cena americké ropy zvýšila o 4,17 dolaru na 145,82 dolaru za barel. Předtím se dostala až na rekordních 145,98 dolaru. Za uplynulé dva dny si tak připsala téměř deset dolarů. Severomořská ropa Brent dnes zdražila o 4,25 dolaru na 146,28 dolaru.

Spojené státy a Izrael v poslední době nevyloučily vojenskou akci proti Íránu, pokud bude Teherán pokračovat v obohacování uranu a tím v předpokládané přípravě výroby jaderných zbraní.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve čtvrtek varovala, že nedokáže nahradit dodávky suroviny z Iránu v případě, že tato země bude vojensky napadena a přestane zásobovat trh. Írán je v kartelu OPEC druhým největším vývozcem ropy po Saúdské Arábii.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

Křetínského EPH v pololetí stoupl zisk na 51 miliard Kč, přispěla nová akvizice

Ekonomika
18. 9. 2025

Eurostat: Inflace v EU v srpnu zůstala na 2,4 procenta, v ČR je osmá nejnižší

Ekonomika
17. 9. 2025

Fed snížil základní sazbu o čtvrt bodu do pásma 4,00 až 4,25 procenta

Ekonomika
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ